Dodany: 26.03.2008 13:50|Autor: olhub

Książka: Cesarzowa
Buck Pearl Sydenstricker

Człowiek, władza i historia...

"Cesarzowa" to kolejna interesująca książka, którą warto przeczytać. Warto, bo zawiera wartości, o których chciałabym tu opowiedzieć.

Akcja toczy się w ostatnich latach XIX stulecia i na początku XX wieku. Są to czasy panowania ostatniej dynastii cesarskiej w Chinach - dynastii mandżurskiej. Główną bohaterką jest Tzu Si (Cixi) - wielka władczyni sprawująca władzę w okresie 1862-1908. Autorka pokazuje losy młodej dziewczyny, która w przyszłości zostanie cesarzową. Jej droga do osiągnięcia celu nie jest łatwa i wymaga od niej wielu poświęceń. Ze zwykłej konkubiny przeistacza się we władcę absolutnego. Jej upór i konsekwencja, z jaką dąży do celu zadziwiają wszystkich. Z czasem staje się również mistrzynią spisków i intryg. Władza uczy ją bezwzględności i zaślepia na prawdziwy wizerunek samej siebie. Cesarzowa Tzu Si (Cixi) jest postacią, która nie wzbudza sympatii czytelnika, ale świetnie pokazuje, jak trudno walczyć z pokusami, splendorem i pychą. Ukazanie jak władza zmienia charakter człowieka i zakłóca prawdziwe spojrzenie na własną osobowość jest pierwszym bardzo ciekawym wątkiem tej powieści.

Ogromną zaletą powieści jest wierne pokazanie tła społeczno-obyczajowego Chin. Dla czytelnika jest ono szczególnie interesujące, ponieważ dotyczy okresu, kiedy cesarstwo - izolowane dotychczas od cywilizacji zachodnich - zaczyna wkraczać w etap "otwierania się". Trzeba zaznaczyć, że nie ma wielu zwolenników nowych reform. Społeczeństwo boi się zmian. Konfucjanizm, który kształtował obyczajowość, kulturę i politykę Chin, był również tradycją, którą społeczeństwo bardzo szanowało. Ukazanie w powieści mentalności Chińczyków, ich filozofii życia, sztuki, staje się bardzo ciekawym doświadczeniem intelektualnym. Książka pozwala poznać obyczajowość i kulturę dnia codziennego w Zakazanym Mieście oraz w kręgach dworskich. Obłuda, intrygi i fortele dyplomatyczne w życiu dworu stanowiły podstawę funkcjonowania. Wszystkie działania były podporządkowane jednemu celowi - zdobyciu wpływów i tym samym większej władzy. Jest to wątek w książce, który nie wzbudza u czytelnika aprobaty, ale bardzo realnie odzwierciedla atmosferę panującą w pałacu.

Wydarzenia historyczne i polityczne opisane w powieści stanowią interesujące źródło wiedzy z zakresu historii Chin (powstanie Tajpingów, powstanie Bokserów, trzy wojny opiumowe). Pozwalają zrozumieć przyczyny i ocenić skutki wydarzeń. Autorka, szkicując bardzo wiernie i czytelnie obraz społeczeństwa i wydarzeń politycznych, pozwala czytelnikowi zrozumieć i ocenić błędy popełniane przez ostatnich władców z dynastii mandżurskiej. Poprzez zgodność powieści z historią książka Pearl Buck staje się również źródłem wiedzy, co niewątpliwie jest jej kolejną zaletą.

"Cesarzowa" to powieść, którą warto poznać dlatego, że pokazuje kraj, ludzi, historię i wzbogaca nasze wyobrażenia o świecie.

Bardzo gorąco polecam...

Oceniam ją na 5.