Dodany: 03.01.2014 15:01|Autor: Literadar

Matrioszka Rosja i Jastrząb

Rec. Marta Gulińska
Ocena: 5/6

Nasze – Polaków – wyobrażenie o Rosji jest niejednoznaczne, mgliste, skłonne do skrajności, trudne do zdefiniowania, jak i sama Rosja. Kraj, który dla wielu jawi się jako złowrogi cień ciążący nad naszą historią, innych pociąga swoją kulturą i nieokiełznaną różnorodnością. Czy potrafimy spojrzeć na naszych sąsiadów bez uprzedzeń i resentymentów? Maciej Jastrzębski zaprasza nas w podróż do odkrywania kolejnych warstw Rosji, która niczym drewniana matrioszka przybiera wiele twarzy. Autor książki jest wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Moskwie. Był świadkiem wydarzeń o kluczowym znaczeniu historycznym, poznał wiele osób, które przybliżyły mu realia życia w ojczyźnie Puszkina. Nawet to nie pozwala mu na stwierdzenie, że poznał ten kraj do głębi. Sami Rosjanie mają bardzo trafne powiedzenie: Rosji nie da się ogarnąć rozumem, w Rosję trzeba wierzyć. Im bardziej zagłębiamy się w lekturę książki Jastrzębskiego, tym słuszniejsze wydaje się to sformułowanie.

Cała recenzja w biblionetkowym magazynie Literadar poniżej: