Dodany: 31.10.2004 18:24|Autor:

"Godzina detektywów" to drugi tom "Stulecia detektywów", w którym autor odsłania fascynujące tajemnice nowoczesnej serologii sądowo-lekarskiej oraz chemii i biologii sądowej. Czyni to w sposób wysoce atrakcyjny, rekonstruując szereg wstrząsających faktów, jakie zanotowała historia nowoczesnej kryminalistyki. Jürgen Thorwald jest bowiem nie tylko wytrawnym reporterem, świetnie zorientowanym w przedmiocie opisu, lecz również pisarzem obdarzonym nieprzeciętną wyobraźnią plastyczną i psychologiczną. Dlatego lekturę jego książki można uznać za równie pouczającą, co pasjonującą.

"Godzinę detektywów" przełożył wyborowy zespół tłumaczy, kompetentnych w przedstawianych przez autora dziedzinach nauki. Starali się oni jednak oddać również niepowtarzalny nastrój i oryginalny kształt językowy oszczędnej, ale zarazem pełnej emocjonalnego napięcia prozy Thorwalda.

"Postacią, którą Thorwald darzy szczególną sympatią i wysuwa na pierwszy plan - pisze w posłowiu jeden z tłumaczy - jest specjalista, biegły sądowy. Jest to postać zajmująca w dzisiejszym wymiarze sprawiedliwości pozycję szczególną i niezastąpioną. Zarówno biegły, jak i instytucja wraz z zespołem organizacyjnym, w oparciu o którą może on działać, są wyrazem określonych potrzeb społecznych. (...) Jako wieloletni biegli sądowi, możemy stwierdzić, że Thorwald, pisarz o wyczulonym zmyśle obserwacyjnym, znakomicie zdołał przedstawić mechanizmy zarówno sukcesów naukowych, jak i błędnej oceny faktów przez niektórych biegłych. Przyczyn takich potknięć należy jego - a także naszym - zdaniem szukać w osobowości ludzkiej. O sukcesie biegłego decyduje zawsze wierność faktom i krytyczny stosunek do własnych badań".

[Wydawnictwo Literackie, 1975]

Użytkownik: Kuba Grom 14.03.2008 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: "Godzina detektywów" to d... | espinka
przydało by się, aby ktoś napisał coś podobnego w naszych czasach, wszak książka o kryminalistyce z lat '60 już się trochę mogła zestarzeć.