Dodany: 20.03.2008 13:08|Autor: olhub

"Czysta ziemia" - ciekawa ziemia

"Czysta ziemia" Alana Spence'a to świetna książka na weekend. Czyta się ją "jednym tchem". Napisana jest bardzo dynamicznie. Są w niej wątki miłosne i historyczne, które przeplatają się, czyniąc akcję książki żywą i wartką. Powieść ta dostarcza czytelnikowi wiedzy z zakresu historii Japonii. Przedstawia autentyczne wydarzenia z okresu Meiji, w którym państwo japońskie otwiera się na cywilizację Zachodu. Okres ten jest szczególny, bo stanowi jakby odpowiednik Odrodzenia w Europie. Przedstawione w powieści przemiany gospodarcze i kulturalne są zgodne z prawdziwymi wydarzeniami. Zgodność historyczna jest ogromną zaletą tej książki.

Thomas Glover - główny bohater, wokół którego toczy się akcja - jest także postacią prawdziwą, która rzeczywiście przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Japonii. Autor zachował w powieści zgodność biograficzną. Sama postać Thomasa jest ukazana ciekawie i dynamicznie. Glover to silny mężczyzna walczący dzielnie z przeciwnościami losu oraz skrupulatnie analizujący to, co się dzieje wokół niego. Sekret jego sukcesu życiowego tkwi w analizie wydarzeń i własnego postępowania, poprawnym myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Potrafi być zdecydowany i przedsiębiorczy, a jednocześnie czuły, tkliwy i odpowiedzialny. Kobiety jego życia i ich dzieci czują się bezpieczne i kochane. Sam potrafi kochać i daje się kochać. Sono, Tsuru i Maki szanują go i darzą miłością. Wszystkie te zalety ulokowane w jednej postaci sprawiają, że Glover jest bohaterem pozytywnym, który od początku wzbudza sympatię czytelnika.

W książce jest pokazane zetknięcie się dwóch kultur: zachodniej i wschodniej. Jest to bardzo fascynujące dla czytelnika. Odkrywa on różnice, poznaje osobliwości Wschodu i kulturę Japonii jakże inną od naszej europejskiej. Pokazane przemiany gospodarcze, społeczne, kulturalne, jakie zachodzą w tym okresie, pozwalają czytelnikowi samodzielnie ocenić ogrom tych zmian. Doznania te stają się prawdziwym przeżyciem kulturalnym.

Bardzo gorąco polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą oderwać się od codzienności i przeżyć nową przygodę z ciekawym bohaterem w jeszcze ciekawszym świecie.

Oceniam ją na 5.

Użytkownik: Suara 11.01.2012 11:37 napisał(a):
Odpowiedź na: "Czysta ziemia" Alana Spe... | olhub
Niestety, zupełnie się nie zgadzam z powyższą opinią. Wg. mojej oceny "Czysta ziemia" jest niechlujnie napisana, powierzchowna, nieciekawa, miejscami wręcz nudna. Nie ma w niej ani wniklwego potraktowania historii Japonii, ani postaci o wyraziście zarysowanych charakterach, ani tego czegoś co nazwywam na swój użytek "błyskiem miecza". Kompletnie nie wiadomo w jakim celu cała książka jest retrospekcją... Przeczytałam, ponieważ zwykle jak już zacznę to staram sie każdą książkę doczytać do końca ale był to trochę czas zmarnowany.