Dodany: 17.12.2013 23:04|Autor:

"Głęboko poruszająca, fascynująca książka".
Oliver Sachs

"»Zrozumieć zwierzęta« to obowiązkowa lektura dla tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym ich świecie".
Monty Roberts

"Temple Grandin zrobiła wiele wspaniałych rzeczy i miała olbrzymi wpływ na życie ludzi i zwierząt. To dzięki niej autyzm przestał być postrzegany jako upośledzenie i zaczął być wykorzystywany do zrozumienia świata wokół nas".
Elisabeth Marshall Thomas, autorka książki "Tajemne życie psów"

Temple Grandin potrafi wnikać w życie wewnętrzne zwierząt. Nie tylko z racji wykształcenia (zdobyła tytuł doktora zoologii na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado), ale również dlatego, że jest osobą dotkniętą autyzmem. Jak sama mówi, choroba uczyniła jej codzienne życie niezwykle trudnym, ale pozwoliła na lepsze rozumienie zwierząt.

W książce "Zrozumieć zwierzęta" połączyła doświadczenia zawodowe i osobiste, zyskując tym samym zupełnie wyjątkową perspektywę. Dzięki temu dowiadujemy się między innymi, skąd biorą się ból, strach, agresja, miłość czy przyjaźń naszych czworonożnych i pierzastych przyjaciół oraz na czym polegają niezwykłe umiejętności zwierząt, takie na przykład jak fantastycznie rozwinięta pamięć. Temple Grandin pisze także o ludziach z autyzmem, gdyż okazuje się, że ze względu na inny sposób myślenia mogą oni pełnić funkcję pośredników pomiędzy zwierzętami a resztą ludzi. "Zrozumieć zwierzęta" to nowatorska i wielowarstwowa książka, a zarazem skarbnica wszechstronnych obserwacji na temat zwierząt.

W 2009 roku stacja telewizyjna HBO zrealizowała film fabularny poświęcony Temple Grandin. Obraz został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, w tym m.in. Nagrodą Złotego Globu dla odtwórczyni roli tytułowej - Claire Danes.

[Media Rodzina, 2001]