Dodany: 29.11.2013 16:07|Autor: miraga

Książka: Bajkowa Jelenia Góra
Peczenenko Joanna

"Bajkowa Jelenia Góra"

Jelenia Góra to miasto dobrze mi znane. Dlatego tym chętniej przedstawię je mojej córeczce za pomocą legend i przygód opowiadanych przez duszka Rzepiórka i skrzata imieniem Hyrcek. Na razie z miejsc opisywanych w przewodniku miała okazję obejrzeć rynek, czyli ratusz i tramwaj znajdujący się w pobliżu, choć po torach dawno już nie ma śladu. Ale przewodnik zapoznaje nas z historią tramwajnictwa jeleniogórskiego: z lewej strony każdej kartki znajdują się fakty przeznaczone dla nas, dorosłych; z prawej - bajkowe opowiadanie dla dzieci.

W pobliżu Jeleniej Góry jest piękny Zamek Chojnik. Pamiętam, jak wybrałam się tam kiedyś czarnym szlakiem. Nieźle się zmęczyłam, ale było warto. A z przewodnika dowiemy się co nieco o jego historii i o tym, że nigdy nie został zdobyty - ja już wiem, dlaczego ;).

Warto też odwiedzić Dolinę Bobru, ciekawe miejsce to Elektrownia Bobrowice I. W Jeleniej Górze znajdziemy Filharmonię Dolnośląska, Teatr Jeleniogórski czy Skansen Uzbrojenia. Widzę, że autorka nie pomija żadnych ciekawych miejsc i pomaga dzięki bajkom zaciekawić dzieci zwiedzaniem.

Tego typu przewodniki bardzo mi się podobają. Myślę, że będą mi pomocne w zaszczepianiu mojej córeczce chęci poznawania ciekawych miejsc w Polsce. A my, dorośli, znajdziemy w nich również dokładne informacje, gdzie co się znajduje, no i trochę ważnej historii.

Dla tych, którzy nie znają miasta, w przewodniku jest szczegółowy plan. A dla naszych dzieciaczków są w nim kolorowanki, krzyżówka, gra planszowa, notesik i kredki.

Nasz plan to obejrzenie Pałacu Paulinum, dzięki przewodnikowi wiem w końcu, jak tam dokładnie dojechać.

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu oraz na stronie lubimyczytać]