Dodany: 15.11.2013 20:17|Autor:

z okładki


„Listy do Michaela Kandla stanowią czystą esencję korespondencji Stanisława Lema. Kandel odgrywa tutaj rolę uważnego słuchacza, odbiorcy doskonałego i katalizatora. Dzięki temu powstała bogata i wielopoziomowa relacja, którą czyta się jak świetną powieść realistyczną.

Podstawowa płaszczyzna dyskursu to autor i tłumacz, gwarantująca najwyższy stopień wtajemniczenia w kwestiach dotyczących twórczości Lema. Kolejna to mistrz i uczeń. Pisarz i krytyk. Wybitny twórca i adept. Człowiek z komunistycznego Wschodu oraz konsumpcyjnego Zachodu, przedzieleni niezniszczalną, jak się wtedy wydawało, żelazną kurtyną.

Z listów dogłębnie poznajemy Lema pisarza, filozofa i człowieka. Czytelnik otrzymuje spójne kompendium, będące z jednej strony komentarzem i kluczem do twórczości Lema, egzegezą jej naczelnych wątków, a z drugiej kopalnią wiadomości na temat samego Autora”.

Wojciech Zemek


Sława, chwała i rozczarowanie.


„Listy do Kandla to opowieść o sukcesie, o tym, jak nie sprzeniewierzając się intelektualnej rzetelności i artystycznej doskonałości, można coraz wyżej podnosić poprzeczkę, a jednocześnie nie rezygnować z milionów odbiorców, sławy wśród elit i nawet – z pieniędzy, które przychodzą nieco później, ale w ilościach więcej niż zadowalających.

Wszystkie wielkie tematy pisarstwa Lema są obecne w tych listach. Lem pełni w tej relacji funkcję mentora i nauczyciela, a jako taki ma obowiązek podejmować wszystkie najważniejsze tematy swych książek – i zarazem nie może udawać, że na wielkie pytania ma gotowe odpowiedzi”.

Jerzy Jarzębski


Stanisław Lem (1921–2006) – pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej; jego wpływ na światową literaturę SF krytycy porównują do wpływu Herberta G. Wellsa i Olafa Stapledona.

Michael Kandel (ur. 1941) – amerykański pisarz science fiction, doktor slawista na Indiana University, tłumacz literatury polskiej na język angielski. Najbardziej znany z wysoko ocenianych przekładów książek Stanisława Lema. Tłumaczył też opowiadania Jacka Dukaja i Marka Huberatha oraz „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego.

[Wydawnictwo Literackie, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 460
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: