Dodany: 28.02.2008 11:11|Autor:

"- Jaki pusty dziś dzień, bachorku - mówi tytułowa ciocia Magda do swej bratanicy. - Trzeba go trochę ubarwić".

Co można zrobić, żeby nie było monotonnie i szaro? Można na przykład przemalować ściany lub sprzęty albo firanki, a może wszystko razem; można postarać się o psa i jeżeli przypadkowo będzie to biały pies - ufarbować go na różowo; można też upiec czereśniową struclę bez czereśni...

...można studiować pedagogikę, psychologię, etnologię, historię sztuki i języki obce, a pracować jako akompaniatorka w kawiarniach lub być sekretarką albo zająć się wychowywaniem dzieci upośledzonych. Można skończyć Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Lublanie, lecz u szczytu powodzenia zrezygnować z aktorskiej kariery i zostać jedną z najchętniej czytanych autorek prozy dla dzieci i młodzieży w Jugosławii.

Svetlana Makarovič, przedstawicielka średniego pokolenia pisarzy słoweńskich, ma dziś w swoim literackim dorobku kilka zbiorków poetyckich i kilkanaście utworów prozatorskich. Jej niekonwencjonalne powieści cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale i uznaniem krytyków.

[Nasza Księgarnia, 1985]