Dodany: 22.02.2008 00:33|Autor:

Książka: Stygmat społeczny
Czykwin Elżbieta
Notę wprowadził(a): basmen

z okładki


Co oznacza stygmatyzacja społeczna?
Jakie są relacje miedzy stygmatem, stereotypem i wykluczeniem społecznym?
W jaki sposób możemy przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom stygmatyzacji?

Interdyscyplinarne pole rozważań nad stygmatyzacją społeczną to jedna z najbardziej obiecujących perspektyw badawczych - przekonuje w książce Profesor Elżbieta Czykwin. Autorka, odwołując się do naukowego dorobku Ervinga Goffmana, wskazuje w niej relację miedzy stygmatyzacją a takimi kategoriami, jak marginalizacja, stereotypizacja, wykluczenie, i prezentuje spójne podejście do badań nad tożsamością, stereotypami grupowymi i uprzedzeniami związanymi z seksualnością, etnicznością, płcią, wiekiem. Przedstawia problematykę relacji między stygmatyzacją a komunikowaniem masowym, również na polskich przykładach.

Książka zainteresuje nie tylko socjologów, ale także psychologów społecznych, pedagogów i wszystkich zaangażowanych w przeciwdziałanie społecznym i psychologicznym skutkom naznaczania.


"Na ogół ludzie nie działają świadomie, rzadko pytają: dlaczego? Toteż stygmatyzacja, jako refleks kultury, wartości i struktury jest na ogół przyjmowana bezrefleksyjnie, co oznacza, że jest też pozbawiona naznaczeń moralnych. Ludzie nie mają na ogół wyrzutów sumienia z powodu bardziej czy mniej jawnej wrogości manifestowanej wobec określonych grup ludzkich, czy też uświadamiania sobie, iż pejoratywne obrazy innych w konsekwencji oznaczają ich dyskredytację i dyskryminację".

(fragment tekstu)

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1345
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: