Dodany: 13.10.2013 10:56|Autor:

Bestseller roku 2006 w kategorii "Nauka i technika" według czasopisma "Library Journal". Naukowa powieść detektywistyczna, która stara się odpowiedzieć na pytanie – dlaczego każdy z nas jest inny?

W swojej książce Judith Rich Harris, autorka głośnej książki "Geny czy wychowanie", stara się udzielić odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, nurtujących człowieka od początku jego istnienia – dlaczego każdy z nas jest inny?

Ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą. Współczesne teorie osobowości (i jej rozwoju) nie wyjaśniają, dlaczego na całym świecie nie ma dwóch jednakowych osób, ani dlaczego ludzie różnią się między sobą w taki, a nie inny sposób. Nawet bliźnięta jednojajowe dorastające w tym samym domu różnią się pod względem osobowości i zachowania. Interesujące różnice między ludźmi nie są uwarunkowane przez geny ani przez żaden z innych czynników, które najszybciej przychodzą do głowy na widok słowa "osobowość". To dlatego ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą. Książka Harris to – jak sama pisze – naukowa powieść detektywistyczna. Jej celem jest rozwiązanie tej zagadki.

"To znakomita książka popularnonaukowa – bez wątpienia jedna z najlepszych, które ukazały się w 2006 r. Autorka (..) burzy ustalony porządek psychologii akademickiej, kwestionując podstawowe założenie, które przyjęto bez należytego sprawdzenia jego prawdziwości – pogląd, że wychowanie wywiera wpływ na osobowość. Czyni to w bardzo osobisty, przystępny sposób, odwołując się zarówno do badań naukowych, jak i do tradycyjnych powieści kryminalnych".

Martin O’Brien, "Popular Science"

[Smak Słowa, 2010]