Dodany: 09.10.2013 22:24|Autor:

Książka: Izrael oswojony
Sidi Ela
Notę wprowadził(a): misiabela

Ela Sidi napisała, z bardzo osobistej perspektywy, książkę o swoim długim spotkaniu z krajem, gdzie w ekstremalnych warunkach - w cieniu wojen, ataków terrorystycznych i rakiet, wśród krańcowych różnic etniczno-religijnych i kulturowych - formuje się i z pokolenia na pokolenie zmienia młody naród izraelski, a także o roli, jaką w tym procesie wypełniły kolejne alije Żydów z Polski.

W jej opowieści, tak jak w Izraelu, przeszłość realnie egzystuje w teraźniejszości, opis wydarzeń sprzed lat splata się z doniesieniami z pierwszych miesięcy tego roku. Poznajemy konkretnych ludzi, koleje ich losu, to, co ich łączy lub wręcz przeciwnie - mocno dzieli, widzimy, jak w niezliczonych sporach i kompromisach toczy się izraelska codzienność, czytamy o miejscach, do których nam samym pewnie nigdy nie udałoby się dotrzeć.

Ten świat w wielu swoich aspektach wyda się nam zapewne bardzo egzotyczny, ale rozpoznamy w nim także niebagatelną część najnowszej polskiej historii. I co naprawdę niezwykłe, odkryjemy, że dzielimy czasem... to samo wspomnienie.

Ela Sidi, Polka i Izraelka, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorka popularnego bloga "Gojka z Izraela", od dwudziestu lat mieszka z rodziną, mężem i dwojgiem dzieci, w Izraelu.

Na początku swego pobytu miała okazję pracować w legendarnej Księgarni Edmunda Neusteina w Tel Awiwie, była także korektorką w polskiej gazecie "Nowiny - Kurier". Obecnie pracuje jako grafik w izraelskiej prasie codziennej. Jest także tłumaczką języka hebrajskiego, tłumaczy teksty literackie, i pisarką: w 2009 roku w Polsce ukazała się jej pierwsza powieść "Biała cisza".

"Moje spotkanie z tym krajem zmieniło mnie. Noszę po nim szramę. Dziś rana jest już zagojona. Traktuję ją jak medal za odwagę i pamiątkę z okresu, kiedy nasza wzajemna obcość budziła lęk, podejrzenia i nawet agresję. Izrael stał mi się bliski, a jego los bardzo ważny. Moje dzieci żyją z nim w przyjaźni. Dlatego wiem: aby się z nim oswoić, trzeba się tu urodzić, cierpliwie poznawać, przybliżać, poczuć zapach, wyczuć kształt, posłuchać głosu, posmakować słodyczy i znieść gorycz. Należy pamiętać, że nie z każdym lubi się spoufalać.
Chciałabym, aby moja książka pozwoliła czytelnikom postawić pierwszy krok w procesie oswajania się z Izraelem i Żydami bez idealizacji, ale również bez demonizowania, bo taka jest cena poznania".

[Muza S.A., 2013]