Dodany: 19.09.2013 18:09|Autor: Przestrzeń Serca

Niezapomniana lektura

Wreszcie doczekaliśmy się poezji Mira Bai w języku polskim!

Książka "W kolorze Ukochanego" jest absolutnie niezwykła. Nie da się przejść koło niej obojętnie. Poezja Mira Bai jest nasycona barwami intensywnych uczuć, żarem miłości do Boga, ekstatycznym uniesieniem i niezwykłą bliskością Tego, którego nazywała swym Boskim Ukochanym. Porusza do głębi i na długo pozostaje w pamięci. Pełen barw i duchowości świat Miry jest światem, do którego raz po raz chce się wracać. Czytelnik odnajduje też tu natchnienie do tego, by samemu pogłębić swoją relację z Bogiem, wnieść w nią więcej miłości i bliskości - tak jak Mira Bai, która każde swe uczucie, czy to radość, czy złość, czy smutek, czy lęk, kierowała ku swemu Boskiemu Ukochanemu.

Poezję Mira Bai porównuje się nieraz do Rumiego, lecz tak naprawdę nie da się jej porównać do niczego poza nią samą - jest absolutnie unikalna!

Bardzo poruszająca jest też historia powstania tej książki opisana na samym początku. W końcu nieczęsto zdarza się, że inspiracja do przetłumaczenia książki przychodzi we śnie - a raczej w wizji. Czuć, że tłumaczka, Sylwia Kuran, czuje głęboko w sercu klimat wierszy Mira Bai i pomaga też czytelnikowi lepiej zrozumieć orientalny świat duchowości Miry. Biografia tej szesnastowiecznej świętej Indii jest napisana naprawdę z sercem, w przeciwieństwie do tak wielu innych, które są tylko skupiskiem suchych faktów. We wstępie znajduje się także obszerny opis ruchu bhakti w Indiach, który był wielką inspiracją dla Mira Bai oraz co nieco o samym Krysznie, którego Mira ubóstwiała w swoich wierszach. Na pochwałę zasługuje też glosariusz znajdujący się na końcu książki, który bardzo ułatwia lekturę.

Wszystko to czyni lekturę książki "W kolorze Ukochanego" doznaniem, które naprawdę warte jest doświadczenia. Gorąco polecam!