Dodany: 15.09.2013 22:37|Autor:

Książka: Dziedzictwo
Grynberg Henryk
Notę wprowadził(a): ekhym_

"Czy można być mądrym wobec śmierci? Zwłaszcza wobec śmierci matki? Co mogła jej powiedzieć? »Nie umieraj«? »Jeszcze nie czas«? A kiedy jest czas? Eklezjasta był w błędzie - takiego czasu nie ma".

fragment "Kalifornijskiego kadiszu"

"Nie potrafię przebaczyć, nie chcę, nie czuję się upoważniony. Jestem słabym człowiekiem, nie można wymagać ode mnie tak wiele. I nie sądzę, że wymaga tego Bóg, który jest sprawiedliwością. Uważam, że sprawiedliwe jest potępienie. Wieczne. Bez przedawnienia".

fragment "Dziedzictwa"

Henryk Grynberg (ur. 1936 r.), prozaik, poeta, eseista i dramaturg. Od roku 1967 mieszka w Stanach Zjednoczonych. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody im. Tadeusza Borowskiego (1966), Fundacji Kościelskich (1966), Stanisława Vincenza (1991), Fundacji Jurzykowskiego (1991), im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (1997), Koret Jewish Book Award (2002). Opublikował m.in. powieści: "Żydowska wojna" (1965), "Zwycięstwo" (1969), "Życie ideologiczne" (1975), "Memorbuch" (2000); tomy opowiadań: "Szkice rodzinne" (1990), "Drohobycz, Drohobycz" (1997) i "Ojczyzn"a (1999) oraz zbeletryzowane wspomnienia "Uchodźcy" (2004).

[Świat Książki, 2005]