Dodany: 12.09.2013 18:48|Autor:

Książka: Spór o prawa zwierząt
Pietrzykowski Tomasz
Notę wprowadził(a): misiabela

Tomasz Pietrzykowski - dr nauk prawnych, adiunkt w katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor m.in. monografii "Wsteczne działanie prawa i jego zakaz" (2004) oraz "Etyczne problemy prawa" (2005), wielu artykułów opublikowanych w czasopismach w kraju i za granicą, a ostatnio także rozdziału poświęconego prawu intertemporalnemu w wielotomowym "Systemie prawa prywatnego" (2007). Jego zainteresowania dotyczą zarówno problematyki relacji prawa i moralności, jak i konstrukcji, funkcjonowania oraz aksjologii porządku prawnego. Przez kilka lat jako radca prawny współpracował z jedną z renomowanych kancelarii prawnych przy dużych transakcjach gospodarczych. Powołany w grudniu 2005 roku na stanowisko wojewody śląskiego, został najmłodszym w Polsce i w dotychczasowej historii Śląska wojewodą.

"Zajmuję się ochroną zwierząt od 30 lat. Pamiętam jak dawno, dawno temu trudno było znaleźć jakiekolwiek materiały, dzięki którym mógłbym wzmocnić moją postawę korzystając z tekstów filozofów czy prawników. Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tekstami P. Singera czy T. Regana, były dla mnie jak otwarcie dotychczas zamkniętych granic. Dlatego bardzo się cieszę, że do rąk polskiego czytelnika trafia książka Tomasza Pietrzykowskiego, która w sposób syntetyczny opisuje zjawisko powstawania i rozwoju myśli społecznej nazywanej prawami zwierząt. Polacy kochają zwierzęta. Dzięki takim książkom, mam nadzieję, będziemy mogli jako społeczeństwo pogłębić naszą wiedzę o zupełnie innym świecie. Świecie pełnym miłości i cierpienia, którego często jesteśmy sprawcami. Obok nas żyją nasi bracia. Trzeba to dostrzec".

Jacek Bożek, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

[Sonia Draga, 2007]