Dodany: 31.08.2013 21:03|Autor:

J. Anderson Thomson, Jr. (ur. 1948) jest psychiatrą, doktorem medycyny oraz pracownikiem Uniwersytetu Virginia. Członek amerykańskich i międzynarodowych stowarzyszeń medycznych, autor licznych prac naukowych, współautor książki "Facing Bipolar: The Young Adult's Guide to Dealing With Bipolar Disorder". Swoje obecne zainteresowania badawcze koncentruje wokół obszaru psychologii ewolucyjnej i wykorzystania jej zasad do zrozumienia zagadnień depresji, terroryzmu samobójczego i wierzeń religijnych. Od 2007 roku członek zarządu fundacji Richard Dawkins Foundation for Reason and Science.

"Andy Thomson wraz z Clare Aukofer, napisał niezwykle zwięzłe wprowadzenie do naszego rosnącego naukowego rozumienia religii. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się w przeciągu godziny, dlaczego mamy wszelkie powody, aby sądzić, że Bóg jest dziełem człowieka - to jest właśnie ta książka, którą należy przeczytać".

Sam Harris, autor książki "Koniec wiary"

"Poszukiwania odpowiedzi na pytania o naszą ewolucyjną przeszłość są bardziej fascynujące niż rozwiązywanie najbardziej złożonych zagadek kryminalnych. Ta książka to wynik fascynującej podróży, która rozpoczęła się od pytań o motywy działania religijnych samobójców z 11 września 2001 roku, a zaprowadziła autora do ewolucyjnych początków rodzaju homo. Przystępnie, choć bez uproszczeń, bezpośrednio, ale bez agresji, autor ukazuje ewolucyjny rodowód religii".

Tomasz Witkowski, autor książki "Zakazana psychologia"

"Niniejsza książka - opisująca ewolucyjne mechanizmy napędowe religijności - sprawiłaby [Darwinowi] wielką radość [...]. Kolejno, jeden po drugim, pozostałe elementy religii - wspólnotowe praktyki religijne, posłuszeństwo wobec władzy kapłańskiej, rytuał - zostają odpowiednio zdiagnozowane i potraktowane przez doktora Thomsona. Każda poczyniona przez niego uwaga brzmi prawdziwie i poparta jest rzeczowym stylem i sugestywnymi obrazami. Andy Thomson jest niezwykle elokwentnym wykładowcą i widać to wyraźnie w jego pisarstwie. Tę niewielką, napisaną z nerwem książkę czyta się szybko - ale pozostaje ona w pamięci na długo".

Richard Dawkins, autor książki "Bóg urojony" (fragment Przedmowy)

[Wydawnictwo Błękitna Kropka, 2013]