Dodany: 13.08.2013 23:03|Autor:

W 1994 roku profesor Bryan Sykes - wykładowca genetyki na uniwersytecie w Oksfordzie, wiodący światowy autorytet w ekstrahowaniu DNA z kości sprzed setek lat, (prowadził również badania szczątków ostatnich Romanowów) - został poproszony o zbadanie ludzkich szczątków znalezionych w Alpach. Wkrótce świat obiegła wiadomość o odkryciu sprzed 5000 lat. Ale naukowców najbardziej zdumiał fakt, że Sykes był w stanie wskazać genetycznych potomków "człowieka lodu" żyjących dziś w Wielkiej Brytanii.

Siedem matek Europy to relacja profesora Sykesa o genie przechodzącym z pokolenia na pokolenie w linii żeńskiej. To dzieje świata z punktu widzenia genetyki, naukowe dochodzenie w sprawie naszych genetycznych przodków, pasjonujące połączenie najnowszych odkryć biochemii i genetyki z wiedzą antropologiczną, archeologiczną i historyczną, które czyta się jak powieść przygodową.

Niezwykłe narzędzia antropologiczne - jak analiza mitochondrialnego DNA - pozwoliły opracować precyzyjną mapę genetyczną prehistorycznej Europy - siedmiu rejonów, gdzie prawdopodobnie żyły pramatki wszystkich współczesnych ludzi. Jedyna w swoim rodzaju "rekonstrukcja wydarzeń" wiodąca z nowoczesnych laboratoriów wprost w ożywioną dzięki rozległej wiedzy autora prehistorię - w krainę pierwszych ludzi.

[Wydawnictwo Amber, 2001]