Dodany: 25.07.2013 12:26|Autor:

„Europie nie udało się przemyśleć własnej literatury jako historycznej jedności i nigdy nie przestanę powtarzać, że to właśnie jest jej intelektualną porażką, niemożliwą do nadrobienia” – pisał w 2005 roku czeski powieściopisarz Milan Kundera. "Literatura Europy" udowadnia, że to wieloletnie zaniedbanie można nadrobić – i że jedność europejskiej literatury sięga korzeniami średniowiecza i trwa aż do dziś.

Książka została zaprojektowana i napisana przez ponad dwustu naukowców z całego kontynentu. Aby zachować jedność i różnorodność literackiej mozaiki Europy, redakcję każdego z piętnastu rozdziałów powierzono autorowi z innego kraju. Wkrótce tłumaczenie "Literatury Europy" ukaże się w większości krajów Starego Kontynentu, tworząc podstawę nauczania o wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Każdy rozdział "Literatury Europy" składa się z następujących części:

"Panorama Europy" to przegląd prądów i gatunków literackich, które w danej epoce rozpowszechniały się w całej Europie, oraz charakterystyka poszczególnych literatur narodowych.

"Gatunek literacki" wyjątkowo bujnie rozwijający się w danym okresie jest analizowany w powiązaniu z jego ewolucją w późniejszych epokach.

"Mistrzowie" to przedstawienie kilku najważniejszych autorów z każdej epoki, których wpływ na literaturę jest wciąż znaczący. Ostatni rozdział prezentuje 47 współczesnych pisarzy, a tym samym – obraz literatury naszych czasów tworzonej w poszczególnych krajach Europy.

"Pytania" podsumowują każdy rozdział, niekiedy w formie zagadnień egzaminacyjnych, które pozwalają uczniom i studentom sprawdzić, czy przyswoili najważniejsze wiadomości.

[słowo/obraz terytoria, 2009]