Dodany: 21.07.2013 20:24|Autor:

Uważni czytelnicy prasy pamiętają zapewne, że w roku 1954 brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprzeciwiło się wydaniu książki lorda Russella "Pod biczem swastyki", co zmusiło autora - byłego zastępcę szefa sądownictwa wojskowego Wielkiej Brytanii - do ustąpienia z zajmowanych stanowisk.

Książka lorda Russella - jak określił ją sam autor w podtytule - jest "Krótką historią hitlerowskich zbrodni wojennych". Zawiera opis zbrodni dokonanych na ludności cywilnej krajów okupowanych, jak również na jeńcach wojennych, ukazując zarazem aparat służący ich dokonaniu - całą zbrodniczą machinę hitleryzmu.

Oparta na faktach niezbicie udowodnionych w procesach hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, na relacjach ocalałych ofiar i dokumentach, książka ta jest wstrząsającym obrazem zbrodni niemieckiego faszyzmu.

[Czytelnik, 1963]

Użytkownik: reniferze 12.08.2013 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Uważni czytelnicy prasy p... | reniferze
Bardzo nużąca książka - pozbawiona patosu i grozy, pełna statystyk i dokumentów. Rzeczywiście, niezwykle rzetelna, ale myślę, że dla Polaków mało istotna - my po prostu wiemy to wszystko z relacji o wiele bardziej emocjonalnych i świeższych, stąd moje zmęczenie niemalże administracyjną formą. Warta przeczytania raczej dla osób mało zorientowanych w historii hitlerowskich Niemiec.