Dodany: 18.06.2013 20:15|Autor:

Książka: Dżentelmeni i poeci
Mroczkowski Przemysław
Notę wprowadził(a): Marylek

Na książkę wybitnego krakowskiego anglisty o europejskiej reputacji, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemysława Mroczkowskiego, złożyły się eseje ujmujące historię literatury angielskiej od jej początków aż po czasy współczesne. Nie o całościowy jednak obraz tej bogatej i stale jeszcze u nas nie dość znanej literatury chodziło Autorowi, lecz o wydobycie właśnie tych jej aspektów, które były dotąd bądź pomijane, bądź uwzględniane przez polskich badaczy pobieżnie i powierzchownie.

Odkrywa więc Autor przed czytelnikiem najdawniejszą poezję angielską, dając szczęśliwe próby przekładu bardzo trudnych tekstów staroangielskich, ukazuje mało znane oblicze średniowiecza, zestawianego z wiekiem siedemnastym lub zaklętego w teatrze Szekspira, w którym stale jeszcze znajduje coś nowego i zaskakującego, ujmuje poezję romantyczną na szerokim tle romantyzmu ogólnoeuroppejskiego, sięga po humor Dickensa i mroczne tajemnice Conradowskiej psychologii, poszukuje wreszcie śladów autentycznej wyobraźni w murach uniwersyteckich.

Pisząc o najodleglejszej nawet przeszłości nie zapomina nigdy Przemysław Mroczkowski o czasach, w których żyje; problemy historycznoliterackie ujmuje zawsze z perspektywy człowieka współczesnego. I to jest dodatkowym walorem tych esejów, które w sposób interesujący i kompetentny wypełniają istotną lukę w naszej wiedzy o literaturze ojczyzny Szekspira.

[Wydawnictwo Literackie, 1975]