Dodany: 14.06.2013 20:18|Autor:

Książka: Modlitwa za odjeżdżających
Filipowicz Kornel
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


Kornel Filipowicz (1913-1990) - powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta. Autor 37 książek, jeden z najwybitniejszych prozaików polskich XX wieku, znakomity twórca małych form. Walczył podczas kampanii wrześniowej. Zbiegł z niewoli, konspirował m.in. w podziemnym ruchu wydawniczym. W 1943 wydał pierwszy tomik wierszy "Mijani", ilustrowany przez żonę, Marię Jaremę. W 1944 r. trafił do obozów koncentracyjnych Gross-Rosen i Oranienburg. W swojej twórczości analizował problemy psychologiczne i etyczne związane z wojną - "Pamiętnik antybohatera" 1961, "Ogród pana Nietschke" 1965, "Krajobraz, który przeżył śmierć" 1986. Pisał o stosunku człowieka do natury - "Dzień wielkiej ryby" 1978, "Zabić jelenia" 1978. Opisywał problemy współczesne - "Romans prowincjonalny" 1960, "Śmierć mojego antagonisty" 1972.

Prawdziwy realista, umiał pokazać jednocześnie groteskową i symboliczną stronę opisywanej rzeczywistości. Pisał o zwykłych ludziach, zdarzeniach pozornie błahych, które składają się dziś na epicką panoramę czasów i wspaniałą galerię typów ludzkich. Nazywany mistrzem uważności - wszystkie szczegóły życia i działania widział zawsze w kontekście, zawsze jako całość.

Człowiek szlachetny, wspierający innych, otwarcie manifestował niechęć do systemu PRL-u. Od 1977 r. publikował pod własnym nazwiskiem poza cenzurą, m.in. w "Zapisie" i "NaGłosie". Współorganizował nielegalne Towarzystwo Kursów Naukowych. W latach 80. był jednym z głównych organizatorów niezależnego życia literackiego Krakowa. Współzałożyciel, w 1981 r., miesięcznika "Pismo", zawieszonego wkrótce przez władze. W 1989 został wybrany pierwszym prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.


W tomie "Modlitwa za odjeżdżających" znalazły się głośne opowiadania charakteryzujące najważniejsze etapy twórczości pisarza, pokazujące literacką drogę tego wybitnego twórcy.


"Opowiadania Kornela Filipowicza są artystycznym zapisem, w którym jest miejsce i na codzienność, i na poważne moralne dylematy. Ich autor był jednym z najwybitniejszych pisarzy; był też przy tym człowiekiem niezwykłym, odważnym i pełnym uroku".

Adam Zagajewski


"Kornel Filipowicz był na dobrą sprawę jedynym w polskiej prozie współczesnej twórczym kontynuatorem czechowowskiego sposobu pisania. Ta sama ostrość, ironia, współczucie, podobne widzenie świata. I to samo mistrzostwo".

Jerzy Pilch


"Proza Kornela Filipowicza należy do najlepszej tradycji polskiej nowelistyki. Oszczędność i celność słowa. Żelazna konstrukcja utworów. Precyzja i nastrojowość, rzetelność opisu i smutek. Nostalgia, melancholia, a przy tym - pogoda ducha. Lektura wciągająca i zawsze poruszająca".

Antoni Libera

[Rosner i Wspólnicy, 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 313
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: