Dodany: 12.06.2013 21:08|Autor:

z okładki


Prof. Stanisław Sławomir Nicieja - historyk, biografista, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego (cztery kadencje) i jego budowniczy, senator RP V kadencji, kolekcjoner, miłośnik i renowator zabytków, laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. "Gloria Artis", tygodnika "Polityka", "Życia Literackiego", Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, wielokrotnie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ma w swoim dorobku setki artykułów, dwadzieścia książek i kilkanaście filmów historycznych. Jest wybitnym znawcą dziejów Kresów Wschodnich, czego dowiódł książkami-bestsellerami: "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie" (cztery wydania, ponad 250 tys. egzemplarzy), "Twierdze kresowe Rzeczypospolitej", "Kresowe trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław" oraz "Orlęta Lwowskie. Czyn i legenda".


O autorze napisali:

Stanisław Lem we fraszce - "W tym cała nadzieja, że ciągle pozostaje rektorem imć Stanisław Nicieja".

Jerzy Janicki - "Adoptowane dziecko Lwowa. O kresach dawnej Rzeczypospolitej wie wszystko. Kocha je i rozumie. Umie przy tym pisać mądrze, barwnie i z powabem".

Prof. Tomasz Nałęcz - "Jest w pisarstwie Niciei coś z żarliwości apostoła wielkiej sprawy. Coś, co sprawia, że nie sposób jego książki odłożyć bez przeczytania do ostatniej strony. Do lektury zachęca bowiem nie tylko interesująca narracja, ale także pewien dług moralny wobec tej wielkiej narodowej nekropolii, z którą życie obeszło się tak po macoszemu. Nicieja wykonał wręcz pracę tytaniczną, wydawałoby się, że przekraczającą siły pojedynczego badacza. Rzadko kiedy jeden człowiek potrafił sam w ważnej sprawie uczynić tak wiele".

Prof. Marceli Kosman - "Nicieja to autentyczny kustosz pamięci historycznej, którego pasją jest biografistyka. Śledzi nie tylko losy władców, przywódców, polityków, artystów i intelektualistów, ale po mistrzowsku potrafi wyłowić z historycznej magmy nawet najdrobniejszy ślad ludzkiego czynu, w którym skrzy się znamię oryginalności, i przywołać z imienia i nazwiska jego autora, umieszczając go w rejestrze historii, aby nie zginął w odmętach niepamięci".

[Wydawnictwo MS, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1010
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: