Dodany: 12.06.2013 08:00|Autor:

Książka: Cienie w mroku
Paver Michelle
Notę wprowadził(a): agnesines

Hipnotyzująca opowieść o paraliżującym strachu przed ciemnością.

Tu nie ma zmierzchu ani świtu. Czas stracił znaczenie. Opuściliśmy świat rzeczywisty i wkroczyliśmy do krainy snów.

Jest ich pięciu. Gruby Algie, ciemnowłosy Hugo, Teddy z wyłupiastymi oczyma, przystojny Gus i ubogi Jack, który musiał pożegnać się z marzeniami o zostaniu fizykiem na rzecz pracy w fabryce papeterii. W lipcu 1937 roku postanawiają wyruszyć w roczną wyprawę badawczą na Spitsbergen. Dla Jacka to ostatnia szansa, by zrobić coś z beznadziejnym życiem. Wyprawę od początku prześladuje pech i do spokojnej zatoczki Gruhunken dociera tylko on wraz z Gusem i Algiem. Stary kapitan odradza im zakładanie obozu w tym miejscu, ale ignorują jego ostrzeżenia. Gdy słońce po raz ostatni wzejdzie nad horyzontem i rozpocznie się długa noc polarna, Jack zostanie zupełnie sam. Jego całym światem staną się arktyczne przestrzenie, trzeszczący lód i przytłaczająca cisza. Coś kryje się w mroku. Coś złego. Coś, co nie jest tylko wytworem jego wyobraźni.

"»Cienie w mroku« to coś niesamowitego. Powieść z dreszczykiem, a zarazem metafizyczna refleksja nad tym, co skrywa się pod powierzchnią naszego istnienia".
"The Times"

"Urzekająca lektura - coś w rodzaju subtelnie niepokojącej, powściągliwej historii o duchach, którą mógłby napisać M.R. James, gdyby odwiedził Arktykę".
"The Guardian"

"Najlepszym sprawdzianem dobrej historii o duchach jest bez wątpienia uczucie paniki podczas czytania w łóżku o północy. W dwóch trzecich powieści zdałam sobie sprawę, że boję się wyjrzeć za okno. To się nazywa pisarski sukces".
Emma John, "The Observer"

[W.A.B., 2013]

Użytkownik: nnbobak 20.06.2013 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Hipnotyzująca opowieść o ... | agnesines
Autorka znakomicie wykreowała bohaterów. Pochodzący z biednej rodziny Jack początkowo jest cynicznie nastawiony do bardziej wykształconych towarzyszy. Nie trawi też psów towarzyszących naukowcom w wyprawie. To wszystko pod wpływem nowego otoczenia powoli się zmienia i ukazuje się nowe oblicze bohatera.