Dodany: 09.06.2013 19:53|Autor:

Książka: Oczy mojego kochanka
Yamada Eimi (Yamada Amy)
Notę wprowadził(a): agnieszak

Mroczne strony namiętności.

Debiut z 1985 roku uczynił z Eimi Yamady jedną z najważniejszych współczesnych japońskich pisarek. Krytycy okrzyknęli ją głosem pokolenia X, porównując jej prozę z kultowymi książkami Breta Eastona Ellisa i Douglasa Couplanda.

"Oczy mojego kochanka" to zbiór trzech opowiadań o mrocznych stronach namiętności. Kimu wplątuje się w sadomasochistyczny romans z afroamerykańskim dezerterem, Ruiko popada w obsesję na punkcie palców czarnoskórego jazzmana, Coco próbuje zaskarbić sobie przychylność jedenastoletniego syna swojego kochanka. Te trzy Japonki dla miłości nie cofną się przed żadnym poniżeniem. To proza naturalistycznych opisów seksu, przeciwny biegun romansów spod znaku "żyli długo i szczęśliwie". Eimi Yamada po mistrzowsku chwyta czytelników w sieć zdrady, podstępu, kary i przebaczenia.

"Eimi Yamada wkroczyła do literatury japońskiej jako piewczyni kobiecej seksualności. Pisarka wprowadziła do głównego nurtu współczesnej literatury japońskiej śmiały, zmysłowy opis doświadczanej przez kobietę przyjemności seksualnej. Pierwszoplanowym celem jej narracji było ukazanie bohaterki niezależnej, uwolnionej od wizji pasywnej kobiecości. Do powstania wizerunku pisarki skandalistki przyczynił się fakt wykorzystywania przez autorkę wątków autobiograficznych. [...] Proza Yamady ma dużą siłę ekspresji i ładunek emocjonalny. Erotyczny opis jej autorstwa oferuje smakowanie miłości fizycznej wszystkimi zmysłami. Pisarka wykorzystuje bodźce dźwiękowe, smakowe, węchowe, dotykowe i wizualne, opisując je wprost lub przedstawiając za pomocą metafory".
Renata Sowińska-Mitsui, fragment eseju Cztery razy kobiecość

"Yamada komplikuje rasowe stereotypy - hiperseksualnego ciemnoskórego mężczyzny i uległej azjatyckiej piękności - by pokazać, jak kulturowe i rasowe różnice wzmagają siłę seksualnych dziwactw".
"Publishers Weekly"

"Historie te są brutalnie realistyczne, a nieprzewidywalność zachowań ich bohaterów i obsesyjna, irracjonalna seksualność ich związków przyprawiają o emocjonalną rozterkę".
"Library Journal"

[Wydawnictwo W.A.B., 2013]