Dodany: 09.06.2013 13:13|Autor:

Miniona świetność ulicy Marszałkowskiej, ponownie odkryta dzięki unikatowym pocztówkom warszawskiego kolekcjonera i varsavianisty Pawła Stala. Wędrujemy Marszałkowską od początku do końca, od placu Unii Lubelskiej od ulicy Królewskiej, dom po domu, skrzyżowanie po skrzyżowaniu, mijając nieistniejące kamienice, budynki użyteczności publicznej, sklepy. Ponad 200 pocztówek prezentujących ulicę, która ówcześnie porównywana była z głównymi arteriami Paryża i Wiednia. Powrót do okresu w dziejach Warszawy i Marszałkowskiej, utrwalonych także w filmie "Warszawa 1935".

"»Była taka ulica. Marszałkowska na starych pocztówkach« jest albumem podsumowującym moje ponad dziesięcioletnie kolekcjonerstwo związane z przedwojenną Warszawą. Tyle czasu poświęciłem na cierpliwe zbieranie kilku tysięcy pocztówek, zdjęć, map, przewodników, biletów komunikacji miejskiej i innych varsavianów. Dzięki nim możemy odtworzyć obraz Warszawy sprzed kilkudziesięciu lat. Mogę dziś powiedzieć, że niemały ten zbiór wymagał nie tylko czasu i wytrwałości, ale też sporo wydatków na podróże po Polsce i Europie, od Paryża po Moskwę. Dzięki temu odwiedziłem giełdy kolekcjonerskie, odnalazłem i odwiedziłem liczne antykwariaty, poznałem – co najważniejsze - innych pasjonatów starych pocztówek".

Paweł Stala (kolekcjoner, varsavianista)

[Wydawnictwo Veda, 2013]