Dodany: 03.06.2013 18:11|Autor: CyriaNa

Czytatnik: Notatki z książkowego frontu...

O wyobraźni słów kilka...

"Celem sztuki nie jest przedstawianie rzeczywistości, ale tworzenie swoich własnych światów" Fernando Botero

Po raz pierwszy z albumem Sztuka wyobraźni (Schurian Walter) zetknęłam się trochę z przymusu, poszukując odpowiednich pozycji do wykorzystania przy pisaniu swojej pracy maturalnej. Tym sposobem, do mojej domowej biblioteczki dołączyła, jak się później okazało, jedna z najciekawszych książek, do której bardzo często i chętnie wracam.

Unikalność tej pozycji stanowi nie tylko temat - fantastyka w sztuce - ale i dobór przedmiotów analizy. Mamy więc główną część, gdzie autor zapoznaje nas z twórczością kilkudziesięciu artystów (nie tylko malarzy) na przykładach konkretnych dzieł oraz bardzo ciekawy wstęp w którym poznajemy historię owej "sztuki wyobraźni" i rolę fantastyki w innych dziedzinach życia - nauce, literaturze, filmie, a nawet w psychologii. Przez cały wstęp, u dołu stron, towarzyszy nam kalendarium ważniejszych, z punktu widzenia autora, dla fantastyki wydarzeń oraz "punkty przełomu" w historii powszechnej. Obok ilustracji - obrazów, rysunków, kadrów filmowych - znajdziemy kilka odnoszących się do wyobraźni cytatów, bardzo zapadających w pamięć:

"Rzeczywistość jest naszym obrazem świata. Ukazuje się w każdym lustrze niczym duch, widoczny tylko dla nas, który pojawia się, działa i znika wraz z nami" Jorge Luis Borges
"Kiedy rozum śpi, budzą się upiory" Fransisco de Goya
"Kiedy rozum śpi, śpiewają syreny" Max Ernst
"Na szczęście gdzieś między przypadkiem a tajemnicą znajduje się wyobraźnia, jedyna rzecz, która chroni naszą wolność, mimo tego, że ludzie starają się ją ograniczać albo całkiem zniszczyć" Luis Bunuel
"Świat legend jest dziwnym bytem, który rozrasta się, nie pytając się dlaczego. Natomiast świat fantastyki ujawnia skandale, szczeliny i dziwne pęknięcia, które byłyby nie do zniesienia w rzeczywistym świecie... Musimy pamiętać też że fantastyka nie ma żadnego znaczenia w szczególnie dziwnym świecie. W świecie cudów niezwykłość traci całą siłę" Roger Caillois
"Wyobraźnia rozkłada wszystko na drobne elementy zgodnie z prawami wywodzącymi się z głębi duszy, a potem zbiera je i układa, budując z nich zupełnie nowy świat." Charles Baudelaire
"Nawet to, co niezwykłe musi mieć jakieś ograniczenia" Franz Kafka
"Wspaniałe jest to, że świat fantazji nie istnieje: wszystko jest rzeczywiste." Andre Breton
"Teoria fantastyki, która mogłaby zdefiniować podział pomiędzy tym, co prawdziwe, a tym, co zmyślone, wniosłaby dużo do dzisiejszej kultury" Stanisław Lem

Nieco przydługie, ale bardzo trafne podsumowanie samej fantastyki oraz całego nurtu fantastycznego, obecnego praktycznie w każdej dziedzinie życia, przejawiającego się nieraz w bardzo dziwny i niepokojący sposób. To właśnie owa "sztuka wyobraźni", sięgająca marzeń sennych i podświadomości, pozwalała twórcom wypowiedzieć się najpełniej, przyjmując różną postać i styl, zależnie od czasów, w jakim przyszło im żyć. Książka ta jest próbą syntezy bardzo rozległego tematu i w moim odczuciu, próbą bardzo udaną. Ma tylko jedną wadę - zdecydowanie zbyt mało stron.

Użytkownik: awiola 04.06.2013 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: "Celem sztuki nie jest pr... | CyriaNa
Literatura fantastyczna od dziecka rozwijała moją wyobraźnię. Do dzisiaj pamiętam te chwile, gdy zagłębiałam się w cudowny świat książek Siergieja Sniegowa czy naszych rodzimych pisarzy. Obecnie mniej zaglądam do fantastyki, ale mam jeszcze sporo tytułów do przeczytania. Piękne cytaty przytoczyłaś.