Dodany: 23.05.2013 00:56|Autor:

cytat z książki

[...] z pism pierwszych filozofów pozostało niewiele zdań, cytowanych przez następców, frapujących i dzisiejszych uczonych, usiłujących dociec ich autentyczności. Ta „fragmentaryczna” mowa pierwszych filozofów próbujących przełożyć wyobrażenia mitologiczne na język przystający do doświadczenia zmysłowego, kryje w sobie jak w zalążni te problemy i pytania, próby odpowiedzi, które podejmujemy i staramy się rozwiązać dzisiaj. Zachowane fragmenty poetycko-filozoficzne ujawniają też, w jaki sposób moralno-prawne pojęcia ludzi można przełożyć na język opisu wszechświata.
Jesteśmy u samych źródeł. Mądrość poetycka przedsokratyków pozostawiła nam w spadku wiarę w tożsamość świata ludzkich wartości i kosmosu, nakaz stosowania w prozaicznym życiu miar apollińskich. Te fragmenty ciągle jeszcze są pasjonującą lekturą, punktem odniesienia w ocenach naszego oddalenia się od piękna i prawdy, zagubienia na szlakach barbarzyńców*.

* Wit Jaworski, w: „W kręgu przedsokratyków: Anaksymander, Heraklit, Ksenofanes, Parmenides, Empedokles, Anaksagoras”, Wydawnictwo Krytyki Artystycznej „Miniatura”, 2003, s. 5-6.