Dodany: 2007-12-30 12:57|Autor: Natii

Kudowa Zdrój


W 2001 roku przy Stowarzyszeniu "Na Rzecz Rozwoju Miasta Kudowa Zdrój" został utworzony Komitet Redakcyjny, którego zadaniem było opracowanie pierwszej książki obejmującej wszystkie dziedziny życia w uzdrowisku.

Książka* składa się z ośmiu dużych rozdziałów o następującej tematyce: część ogólna (rys historyczny, administracyjny, demograficzny oraz informacje o kudowskich parafiach i kościołach); infrastruktura i życie gospodarcze; uzdrowisko kudowskie, ośrodki lecznictwa, sanatoria, szpitale; środowisko, zdrowie, turystyka, wypoczynek i sport; życie kulturalne w Kudowie Zdroju; szkolnictwo i oświata w Kudowie Zdroju; stowarzyszenia i organizacje różne; Kudowa Zdrój. Refleksje nad miastem, społeczeństwem i życiem.

Wszystkie rozdziały składają się z wielu podrozdziałów - każdy został napisany przez innego mieszkańca Kudowy, bezpośrednio związanego z daną problematyką. Krótki wstęp o pochodzeniu nazwy miasta oraz innych nazw regionu zgodził się napisać profesor Jan Miodek.

"Kudowa - zdrój, miasto i ludzie" to bardzo solidne i szczegółowe opracowanie informacji dotyczących tego uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tym miastem i chciałby dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Oprócz tekstu w książce znalazło się mnóstwo fotografii - tych sprzed wielu lat i tych robionych specjalnie na potrzeby wydania.

Oczywiście nie da się zawrzeć wszystkiego w jednej książce. Ale i nie taki był zamiar autorów. Jeśli po tej pokaźnej lekturze (prawie 600 stron) ktoś będzie jeszcze odczuwał niedosyt, zawsze można wybrać się do bibliotek w powiecie kłodzkim. Zwykłemu czytelnikowi wystarczy chyba jednak w zupełności taka dawka informacji.


---
* "Kudowa - zdrój, miasto i ludzie", praca zbiorowa, wyd. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta Kudowa Zdrój, Kłodzko 2002.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6424
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Speculum 2008-01-27 23:51 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2001 roku przy Stowarzy... | Natii
Miodkowy wstęp to jedyny fragment książki, który (do tej pory) przeczytałam. Toponomastyka w jego wykonaniu ma w sobie tyle uroku, że czekam z niecierpliwością na kolejną książkę Profesora - podobno cała o nazwach miejscowych! Niewątpliwie będzie i rozdzialik o Kudowie :-).

I jeszcze - po przeczytaniu Twej recenzji pojawia się myśl - jaka właściwie jest prawidłowa pisownia nazwy owego urokliwego miasta? Czy istnieją dwie możliwości? Czy w tytułach prac naukowych/opracowań/dzieł literackich konieczny jest nieużywany gdzie indziej myślnik?

Użytkownik: Natii 2008-01-28 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Miodkowy wstęp to jedyny ... | Speculum
Hm, czy chcesz ją pożyczyć?

Poprawna jest wersja Kudowa-Zdrój. Tylko i wyłącznie. I właśnie widzę, że w mojej recenzji nie ma myślników, więc muszę zgłosić, żeby ktoś był tak miły i to poprawił. Generalnie w Kudowie zawsze używaliśmy nazwy bez myślnika, dopiero kilka lat temu weszła odpowiednia uchwała Rady Języka Polskiego, ale trudno się przestawić.
Użytkownik: joanna.syrenka 2008-01-28 16:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Hm, czy chcesz ją pożyczy... | Natii
Nawet nie kilka lat, zdaje mi się. Rok zaledwie, albo ten czas szalenie szybko płynie ;)
Zanim się przyzwyczaimy do tej poprawnej wersji to trochę czasu minie.
Użytkownik: Natii 2008-01-28 18:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Nawet nie kilka lat, zdaj... | joanna.syrenka
W 2004 roku. ;-)
Użytkownik: joanna.syrenka 2008-01-28 22:55 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2004 roku. ;-) | Natii
Rany...
Użytkownik: verdiana 2008-01-29 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2004 roku. ;-) | Natii
Poważnie dopiero w 2004?! Od dziecka tam jeździłam i zawsze była Kudowa-Zdrój, tak samo jak Duszniki-Zdrój czy Lądek-Zdrój. I to nawet w papierach dot. kolonii, wczasów w WDW czy sanatorium. :)
Użytkownik: Natii 2008-01-29 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Poważnie dopiero w 2004?!... | verdiana
Od dziecka tam mieszkam i zawsze była Kudowa Zdrój. :P

A tak na poważnie - pewnie w dokumentach były myślniki, bo w zasadzie to jest ta poprawna wersja i do 2004 obie były jakby wymiennie używane (wszystko jest napisane w linkach, które podałam). Ja jestem przyzwyczajona do pisowni bez myślnika i trudno mi teraz zaakceptować, że to jest błąd. Ale jest. Zaś nawet nasz Urząd Miasta na oficjalnej stronie Kudowy używa błędnej pisowni...

http://www.kudowa.pl/
Użytkownik: Natii 2008-01-28 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Miodkowy wstęp to jedyny ... | Speculum
Polecam to:

http://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&tas​k=blogsection&id=8&Itemid=60

oraz to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j#Kontrowersje_w_sprawie_nazwy
Użytkownik: Speculum 2008-02-20 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam to: http://rjp... | Natii
Sentymentalne przyzwyczajenie versus oficjalne nakazy... Może trzeba walczyć z systemem?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: