Dodany: 28.12.2007 11:37|Autor:

Książka: Madonna ze złota
Rychliński Jerzy Bohdan
Notę wprowadził(a): Astral

Zażarta walka o podział nowo odkrytych ziem za Oceanem Atlantyckim toczyła się jeszcze w siedemnastym wieku. Walczyli ze sobą wielcy i mali partnerzy. W grze brały udział ówczesne mocarstwa, handlarze niewolników, admirałowie i gubernatorzy, inkwizytorzy, korsarze w służbie najrozmaitszych państw i piraci prowadzący rozbój na własną rękę

Bohater powieści, kapitan Mora, po prostu James Murray, niegdyś związany z polską flota wojenną Zygmunta III Wazy, wiedzie nas od wybrzeży Brazylii – gdzie prowadzi zawzięty bój z handlarzami niewolników oraz hiszpańskimi i portugalskimi kolonizatorami, gdzie jego drogi splatają się z drogami słynnego polskiego żeglarza Krzysztofa Arciszewskiego – przez portowe zaułki Amsterdamu do Gdańska.

Egzotyka dalekich krajów, bitwy morskie, pojedynki i potyczki, wielka miłość i sensacyjne wydarzenia składają się na niezwykle barwny obraz tego okresu historycznego. Jednak "Madonna ze złota" nie jest tylko romansem przygodowym spod znaku "płaszcza i szpady". Czytelnik znajdzie w tej książce głęboki humanizm, sens i konieczność walki o słuszną sprawę oraz ową urzekającą romantykę morza, które tak przekonująco potrafił wyrazić zmarły przed pięciu laty pisarz polski Jerzy Bohdan Rychliński.

[MON, 1979]