Dodany: 27.12.2007 22:04|Autor:

Książka: 19. południk: Komedia political fiction
Machulski Juliusz
Notę wprowadził(a): Pawel_L

Kiedy zastanawiałem się, jaką sztukę mam napisać na zamówienie Teatru TVP, zadałem sobie pytanie: co mnie dziś irytuje i nie daje spokoju? Odpowiedź była prosta: chamstwo i niekompetencja rządzących nami elit. Bodaj w tym samym tygodniu pewien facet, prostak i awanturnik bezkarnie wysypujący zboże na stacjach kolejowych został wybrany na wicemarszałka Sejmu RP. Wiedziałem, że już mam temat. Pisanie trwało rok, a trwające osiem dni zdjęcia skończyliśmy w lutym 2003.

Po przeszło czterech latach widzę, że "19. południk" strasznie się zuniwersalizował i wbrew intencjom autora z groteski stał się utworem niemal naturalistycznym. Pomyślałem, że może jednak nie należało, jak powiedział pewien poseł, otwierać "puszki z Pandorą"?

Ale skoro moja skromna sztuka zostaje dzisiaj wydana i wchodzi do kanonu prestiżowej serii Kocham Teatr, napawa to dumą i nadzieją, że może nie wszystko jeszcze stracone.

Juliusz Machulski

W czerwcu 2003 roku w narodowym referendum 73% Polaków opowiedziało się przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Tego samego roku latem zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca, wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie, a nad Warszawą widywano mogiłę i krzyż ognisty w obłokach.

Potem siedemnastu kolejnych premierów nie było w stanie utworzyć rządu, a w listopadzie 2007 roku na prezydenta RP wybrany został, przeważającą większością głosów, Bartłomiej Czop.

[Elipsa, 2007]