Dodany: 09.05.2013 00:41|Autor:

Książka: Po co nam kultura?
Eagleton Terry
Notę wprowadził(a): fnord23

nota wydawcy


W niezliczonych odmianach kultura towarzyszy nam przez całe życie: wysoka, masowa, rozumiana jako ogół sztuk czy styl życia, komercyjna, etniczna... lista zdaje się nie mieć końca. Kultura to środowisko, w którym żyjemy, ale także to, dla czego żyjemy, mówi nam w tej książce Terry Eagleton. Uczucia, związki, pamięć, pokrewieństwo, miejsce, społeczność, spełnienie emocjonalne i intelektualne zadowolenie są bliższe większości z nas niż karty praw człowieka czy umowy handlowe.

Tradycyjnie kultura wysoka spajała wszystkie te wartości w łatwo dostępnej formule. Czytając, oglądając czy słuchając stawaliśmy się podmiotami uniwersalnymi, bo ona "niczym Bóg Wszechmogący pozwalała nam patrzeć na świat tak, jakbyśmy byli jednocześnie wszędzie i nigdzie". W wielokulturowym świecie kultura, która afirmuje różnice, zyskała nowy polityczny wymiar, stała się jednak także nieskromna i arogancka. "Nadszedł czas", jak na koniec pisze Eagleton, "by, uznając jej znaczenie, przywrócić ją na właściwe miejsce".


Terry Eagleton, brytyjski literaturoznawca i teoretyk kultury, znany z kontrowersyjnych poglądów publicysta "Guardiana" oraz filozof marksistowski, który w swojej twórczości łączy inspiracje marksistowskie i katolickie. Wykłada literaturę angielską na University of Lancaster oraz teorię kultury w National University of Ireland w Galway. W Polsce ukazały się jego książki: "Iluzje postmodernizmu" (1998), "Marks. Marks i wolność" (1998), "Święty terror" (2008), "Rozum, wiara i rewolucja. Refleksje nad debatą o Bogu" (2010), "Koniec teorii" (2012).

[Muza SA, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 401
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: