Dodany: 24.04.2013 12:33|Autor: MicL

dywagacje o książce

Książka niewątpliwie ciekawa, miło czyta się opisy Dextera i doświadcza jego czarnego poczucia humoru. Niemniej irytuje nieco zakończenie a dokladnie to nieokreslony udział Briana w calym zamieszaniu, skąd wiedział o kowenie, jego uczestnikach?? jaką pracę wykonywał dla Alany ?? Momentami pierwszoosobowy sposób narracji ogranicza wiedzę nt pewnych zdarzeń, stąd cykl o Dexterze wydaje mi się za mało uszczególowiony, nie ma wyjasnień pewnych zdarzeń. Ten brak powoduje że ocena książek oscyluje w okolicach czwórki. Pod pewnymi względami książka przewyższa serial, ale momentami to serial goruje nad ksiązką. Górowanie wynika z faktu że jesteśmy świadkami sytuacji w których Dexter nie uczestniczy. Rozumiem że pierwszoosobowa narracja to znak szczególny seri, ale gdyby w kolejnych częściach wprowadzić wieloosobową narrację; np jak w Grze o tron, to mogłoby to odświeżyć nieco ten styl. Zastrzeżeń do stylu narracji nie mam bo świetnie się czyta tok rozumowania bohatera, ale jak wspomnialem ogranicza to książkę. Mimo wielu zalet ksiązka ustępuje serialowi, ktory zrobiono po mistrzowsku- bardziej oddziałuje na emocje.