Dodany: 09.04.2013 14:15|Autor:

Napisałyśmy książkę "Z dzieckiem w świat wartości" dla rodziców, dla wszystkich, którzy pragną dobrej przyszłości dla swych dzieci. Jesteśmy pewne, że każdy rodzic tego pragnie, nie każdy jednak wie, jak to marzenie zrealizować. Coraz więcej rodziców czuje się zagubionych i niekompetentnych w zderzeniu z wyzwaniami współczesnego świata, a nawet przerażonych, gdy obserwują środowisko przedszkolne, a potem szkolne swoich dzieci.

Rzeczywiście, coraz trudniej jest być dobrym rodzicem. Ale przede wszystkim coraz trudniej jest być dzieckiem! Spójrzmy na to właśnie z jego — Dziecka perspektywy. Najczęściej ma w domu do czynienia z Bardzo Zajętymi i Zestresowanymi Dorosłymi, a gdy tylko zrobi krok na zewnątrz lub po prostu włączy telewizor, atakuje je Groźny Świat.

Postanowiłyśmy opisać i oswoić te dwa ważne dla dziecka żywioły: rodzicielski i kulturowy. Uświadamiając rodzicom potrzeby dzieci i zagrożenia, jakie stwarza dla ich rozwoju dzisiejsza cywilizacja, chciałybyśmy przywrócić dzieciom to, co im się należy - spokojne, dobre, długie dzieciństwo. Tylko takie dzieciństwo daje bowiem szansę na zdrowy rozwój i pełne wykorzystanie ogromnego potencjału, który drzemie w każdym z naszych dzieci. Chciałybyśmy, by dzieciństwo było czasem uczenia się ważnych, mądrych rzeczy i przyswajania potrzebnych umiejętności, by dobrze przygotowywało do życia. Marzy nam się, by ochronić dzieci przed plewami masowej kultury. Czy nasz zamiar okaże się jedynie utopią, czy będzie miał szansę powodzenia — to będzie zależeć od połączenia Waszej i naszej energii.

Mamy nadzieję, że książka "Z dzieckiem w świat wartości" zainteresuje również nauczycieli. W wielu przypadkach to właśnie oni mogą wprowadzać dzieci w świat wartości — zarówno swoim dobrym przykładem, jak i poprzez świadome nauczanie moralnych postaw i wyborów.

Jesteśmy przekonane, że powodem większości frustracji, błędów i cierpień przeżywanych przez ludzi jest głęboki kryzys moralny we współczesnym świecie. Czy powinniśmy uczyć dzieci jak najlepiej przystosować się do świata i jego reguł, czy starać się go zmieniać na lepszy? Jesteśmy za zmianą. W naszych rękach — rodziców i wychowawców, leży przywrócenie wartościom należnego im miejsca.

Wstęp

[Świat Książki, 2007]