Dodany: 09.12.2007 13:55|Autor: Stary_Zgred

Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne - ocalić od zapomnienia

Książka Barbary Ogrodowskiej to starannie opracowane kompendium wiedzy o polskich zwyczajach i obrzędach ludowych, związanych ze świętami takimi jak Boże Narodzenia, Wielkanoc, obchody świętojańskie czy święto zmarłych. Autorka w przystępny sposób wprowadza czytelnika w krąg tradycji ludowej, objaśniając, jak w przeszłości wyglądały obchody poszczególnych świąt, jak się do nich przygotowywano, jakie wierzenia były z nimi związane.

Książka podzielona jest na cztery rozdziały: zima, wiosna, lato i jesień, w których omówione zostały tradycyjne polskie zwyczaje, w porządku chronologicznym odpowiadającym układowi pór roku.

Książka przywołuje melancholijny obraz Polski minionej, w której głęboka religijność ludu łączyła się z pogańskimi wierzeniami i legendami, specyficznym poczuciem humoru i rytuałami.

Wielkim atutem książki (wyd. Muza, 2005) jest jej staranna oprawa graficzna - tekst został wzbogacony wieloma zdjęciami, rycinami i przedrukami, okraszony porzekadłami, przysłowiami, tekstami pieśni i... staropolskimi przepisami. Wszystko to powoduje, że książkę czyta się z przyjemnością, choć nie należy ona do literatury beletrystycznej.

Myślę, że "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" są pozycją, z którą warto się zapoznać, a do tego - może być ciekawym prezentem dla bliskiej osoby na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.