Dodany: 24.03.2013 19:36|Autor: Fiona54

Moje życie z .....

Jej mąż jest ikoną kultury rastafariańskiej. Od 2007 roku dzień jego urodzin, szóstego lutego, jest na Jamajce świętem narodowym. Tym samym Bob Marley stał się dobrem narodowym kraju. Rita Marley, niezwykła kobieta, napisała książkę wspomnienie o wspólnych latach z gwiazdą muzyki reggae, Bobem Marleyem.

Poznali się jako bardzo młodzi ludzie w biednej dzielnicy Kingston. Oboje kochali śpiewać i temu się poświęcili. Rozpropagowali muzykę reggae na świecie.
Życie Rity i Boba Marleyów nie było łatwe i oczywiste. Ona miała swoje ambicje i kochała go, wychowywała piątkę jego dzieci. Jednocześnie występowała w zespole, prowadziła sklep zdrowej żywności, restaurację, zajmowała się uprawą roślin i pomagała mu. On zajęty swoją muzyką, miał wciąż wkoło siebie wiele zafascynowanych nim kobiet. Czytając wspomnienia Rity, zastanawiałam się, jak to się stało, że ich małżeństwo przetrwało. Po wczesnej śmierci Boba Rita opiekuje się jego spuścizną i pomaga dzieciom robić karierę.

Nawet jeżeli nie interesuje czytelnika postać Marleya jako artysty, warto przeczytać książkę Rity. Poznajemy w niej niezwykłą, silną, ambitną kobietę. To prawdziwa feministka, choć ona sama pewnie nigdy by się tak nie nazwała. Jest Rastafarianką. Przestrzega zasad rastafarianizmu i robi swoje. Wie, co jest dla niej najważniejsze i najlepsze dla jej rodziny. Postawa tej kobiety wzbudza mój szacunek. Życie Rity Marley przypomina chwilami życie innej kobiety u boku słynnego męża. Myślę o Danucie Wałęsowej. Ich losy nieco są podobne. Obie na pierwszym miejscu stawiały rodzinę i dobro dzieci, obie były towarzyszkami życia mężczyzn nietuzinkowych, ale także niełatwych w pożyciu. Obie charakteryzuje niezwykła godność i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Obie także, choć pochodzą z nizin społecznych, osiągnęły szczyty powodzenia. Jest jeszcze wiele podobieństw między Ritą i Danutą, jest też wiele różnic, ale żeby je znaleźć, należy przeczytać wspomnienia tych dwóch niezwykłych kobiet.

No Woman No Cry: Moje Życie z Bobem Marleyem (Hettie Jones, Marley Rita)