Dodany: 22.03.2013 13:26|Autor:

Książka: Czechy egzotyczne
Zubiński Tadeusz
Notę wprowadził(a): morna_loote

Tadeusz Zubiński, ur. w 1953 r. w Suchedniowie, pisarz, tłumacz, krytyk, eseista. Autor powieście: "Odlot dzikich gęsi" (2001), "Nikodem Dyzma w Łyskowie" (2003), "Góry na niebie" (2005), "Burza pod lasem" (2007), "Ogień przy drodze" (2009), "Dawno i daleko" (2011), "Rzymska wojna" (2012). Opublikował także książki: "Ciche kraje" (2006), "Etniczne dziedzictwo Bałtów" (2007), "Herder w Rydze i inne szkice bałtyckie" (2008), "Mitologia bałtyjska" (2009), "Historia literatury łotewskiej i łatgalskiej" (2010), 'Słownik mitów i tradycji rodzimych narodów Estonii, Litwy i Łotwy" (2010), "Mitologia estońska i liwska" (2011), "Wielki Szary Wilk - Kārlis Ulmanis" (2012).

"Czechy egzotyczne? Ano właśnie tak, wiele zaskoczeń spotyka nas po drugiej stronie Sudetów. Czy Wiemy, że do 26 marca 1939 r. w Czechosłowacji obowiązywał ruch lewostronny? Czy wiemy, że I Republikę Czechosłowacką ogłaszano pod biało-czerwonym sztandarem, identycznym jak nasz polski, niebieski trójkąt symbolizujący słowacką górę to uzupełnienie późniejsze, dopiero po dwóch latach istnienia republiki, dodany ugodowo pod naciskiem rozgoryczonych Słowaków i Morawian, gdyż ta barwa niebieska występuje na ich flagach i proporcach".

Fragment książki

[Wydawnictwo Adam Marszałek, 2012]