Dodany: 27.11.2007 15:51|Autor:

Książka: Lekcja przed egzekucją
Gaines Ernest J.
Notę wprowadził(a): Astral

Lata czterdzieste XX wieku, południe Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry chłopak Jefferson zostaje niewinnie oskarżony o zabicie białego właściciela sklepu i skazany na śmierć.

Grant Wiggins po studiach na uniwersytecie wraca na plantację i rozpoczyna pracę nauczyciela w miejscowej szkole. Z goryczą obserwuje społeczność Luizjany i podziały klasowe między ludnością czarną i białą. Nie godzi się na tę niesprawiedliwość i myśli o wyjeździe.

Babka skazanego prosi Wigginsa, by poszedł do więzienia i nauczył Jeffersona umrzeć z godnością. Grant niechętnie zgadza się na rozmowy w celi, zmuszając chłopaka, ale i siebie do bolesnego odkrywania własnej duszy. Zrodzi się między nimi więź, która da im siłę, by zmierzyć się z własnymi demonami.

"Prawdziwa i poruszająca opowieść".
"The New York Times"

"Wyjątkowa książka o uprzedzeniach, poczuciu własnej tożsamości i niezwykłym bogactwie duchowym".
"Wall Street Journall"

Ernest J. Gaines urodził się na plantacji w Luizjanie, gdzie jego przodkowie byli niewolnikami. Obecnie pracuje na uniwersytecie w Lafayette. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym nagrody amerykańskich krytyków literackich* za powieść "Lekcja przed egzekucją".

[G+J Gruner+Jahr Polska, 2007]

* National Book Critics Circle Award za literaturę piękną (1993), ale także wybór do Oprah's Book Club (1997) [przyp. mój – Astral].