Dodany: 25.11.2007 20:40|Autor:

Niezwykłe przygody i ekwilibrystyczne doktryny Józefa Balsamo alias Alessandro Caglistro zapłodniły wyobraźnię niejednego pisarza i niejednego kompozytora. Barwność biografii tej na poły historycznej, na poły legendarnej postaci nie mogła nie urzec i Alexandra Dumasa - losy tajemniczego alchemika, jasnowidza, lekarza cudotwórcy posłużyły za tworzywo wielowątkowej powieści historycznej, która przez dziesiątki lat spełniać miała rolę jednego z najpopularniejszych źródeł beletrystycznych na temat Francji Ludwika XV. Nie umniejszyły jej powodzenia zarzuty krytyków wytykających autorowi, tak przecież dbałemu skądinąd o wierność realiów - co prawda głównie dekoracyjych - nader częste rozmijanie się z prawdą. Nie stawiajmy i my pisarzowi zarzutu z tego powodu. Czyż nie czyni tego z nieporównywalnym wdziękiem, sprawiającym, iż jego powieści bawią niezmiennie wciąż nowe i nowe pokolenia czytelników?

Nowym przekładem "Józefa Balsamo" Wydawnictwo Literackie rozpoczyna prezentację całego Dumasowskiego cyklu powieści, zatytułowanego "Pamiętniki lekarza", z których w następnej kolejności ukażą się: "Naszyjnik królowej" i "Anioł Pitou".

[Wydawnictwo Literackie, 1978]