Dodany: 01.03.2013 17:00|Autor: gelo248

Ogólne> Matury

Literatura przedmiotu

Cześć. Mam problem z dobraniem literatury przedmiotu do mojej prezentacji maturalnej. Mój temat to: "Przedstaw i porównaj obrazy rewolucji na wybranych przykładach dzieł literackich z różnych epok.".
Jako literaturę podmiotu wybrałem "Nie-Boską komedię", "Przedwiośnie" i "Folwark zwierzęcy". Prosiłbym o podanie tytułów opracowań tych lektur, które skupiają się na obrazach rewolucji przedstawionych w utworach.
Użytkownik: Que_Sabe 02.03.2013 21:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Cześć. Mam problem z dobr... | gelo248
Artykuły z czasopism:
"Przedwiośnie": państwo czy rewolucja? / Leszek Szaruga. // Kresy. - 1998, nr 1, s. 31-39

Czystość, brud i chaos rewolucji : o dwóch częściach "Przedwiośnia" / Łukasz Pawłowski. // Teksty Drugie. - 2009, nr 3, s. 176-188

Rosja i rewolucja - wizja polskiego konserwatysty : Zygmunt Krasiński / Andrzej Nowak. // Przegląd Wschodni. - 1994, z. 4, s. 659-688

Poza tym warto chyba zajrzeć do opracowań omawiających całe lektury, np.:

"Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego / Stanisław Makowski. Wyd. 3 popr. i uzup. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1991.

Nie-boska komedia / Zygmunt Krasiński ; wstęp Maria Janion ; tekst i przypisy Maria Grabowska. Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1974 (tutaj bardzo obszerny wstęp Janion)

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego / Artur Hutnikiewicz. Wyd. 4. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1974

Folwark zwierzęcy George'a Orwella / Urszula Lementowicz. Lublin : Wydawnictwo Biblios, 2006.

Zniewolona myśl : totalitaryzm a jednostka : wypisy, streszczenia, analizy i interpretacje literackie : klasy 3-4 liceum / [oprac. Zofia Lewandowska ; teksty Ewa Jakubowska, Z. Lewandowska]. Warszawa : "Polonia Press", 1995