Dodany: 21.11.2007 13:41|Autor: aborygen

Książka: Bóg bestia: Studium samobójstwa
Alvarez Al

Studiując samobójstwo

Czy można napisać książkę o samobójstwie, tak jak się pisze pamiętniki lub książki kucharskie? Na pierwszy rzut oka, to właśnie taka książka. Nie dość, że autor łamie pewne tabu, to robi to z brutalną nonszalancją, robi to tak, jakby pisał o pogodzie lub procesach chemicznych w doświadczeniu.

Książka dobrze opracowana, ukazująca samobójstwo w różnych epokach, w różnych aspektach życia społecznego, życia osobistego, w sztuce. Oparta na prawdziwych biografiach. Wszystko dobrze napisane - wszystko łatwo się czyta. Tylko po co to? Dla rozgłosu autora? Dla pobudzenia w mediach nowych kontrowersyjnych rozmów? Otóż nie.

Moim zdaniem autor, pisząc o samobójstwie, po prostu uzupełnia współczesną literaturę. Literaturę, w której zawarte są już niemal wszystkie aspekty życia ludzkiego, a w dzisiejszych globalnych czasach nawet kwestie intymne. Zostaje już tylko śmierć. A właściwie (bo ona sama też już oczywiście była "opracowana") jej szczególny rodzaj - samo zatracenie. Ostatni motyw życia. Bo to właśnie w tym tkwi tajemnica "normalności" tej książki. Autor samobójstwo traktuje, może niesłusznie, jako jedną z odpowiedzi na pytanie o życie.

Nie wszystko, co piękne, musi być ckliwe. Ta książka właśnie taka jest. Brutalnie rzeczowo mówi o sprawach, o pytaniach najważniejszych.

Nie trzeba się zgadzać - trzeba przeczytać. Polecam. Poszerza horyzonty.

Użytkownik: verdiana 21.11.2007 19:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy można napisać książkę... | aborygen
Znakomita książka. Czytałam ją wiele lat temu, ale do dziś pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiła.

Tak trochę na marginesie, to z niej dowiedziałam się o Thomasie Chattertonie i przez jakiś czas się nim fascynowałam. Czy ktoś może dysponuje jakimiś materiałami na jego temat? I jego poezji? Albo same poezje? Czy u nas w ogóle coś takiego wyszło, poza Alvarezem? Chyba sobie jeszcze raz to przeczytam.