Dodany: 13.02.2013 10:37|Autor:

Książka: Miasto w lustrze
Kovač Mirko
Notę wprowadził(a): agnesines

"Od pierwszej powieści, »Gubilište« (Miejsce kaźni), pisząc wspaniałe opowiadania, powieści i dramaty, scenariusze i eseje, Kovač udowadnia, że jest pisarzem utalentowanym, jednym z najbardziej utalentowanych z byłej Jugosławii.

Nowa powieść Mirka Kovača »Miasto w lustrze« otrzymała wszystkie najważniejsze nagrody w krajach języka serbskiego i chorwackiego.

To po prostu doskonale opowiedziana historia o dorastaniu, historia rodzinna, wszyscy mamy takie, w której nagle centralną postacią okazuje się ojciec, a także realne i wyobrażone miasto – w tym wypadku Dubrownik – marzenie, do którego nie da się dotrzeć czy dorosnąć.

Mirko Kovač należy do grona intelektualistów – niestety, pozostaje w mniejszości – którzy przeciwstawiają się złej polityce i złej literaturze, jego słowo ma wielką wagę, bo zawsze miało ostrość, trafiało w punkt, a on sam nie uginał się przed tymi, którzy chcieliby nam zamknąć usta. Zdobył sobie szacunek, bo zawsze był konsekwentny, nie zmieniał przekonań. Za nim stoją jego książki. A »Miasto w lustrze« to górne rejestry".

Filip David

[Wydawnictwo Pogranicze, 2013]