Dodany: 06.11.2007 13:52|Autor:

Wywiad, kontrwywiad, walka w podziemiach, zza węgła... Walka, której rezultatem będzie zwycięstwo lub klęska w gigantycznej wojnie o panowanie nad światem.

Jest rok 1940. W Iranie toczy się ostra walka wywiadów brytyjskiego i sowieckiego. Wielka Brytania chce za wszelką cenę utrudnić dostawy ropy naftowej dla armii niemieckich podbijających właśnie Europę Zachodnią. Stara się także blokować próby sowieckiej dominacji w Zatoce Perskiej.

Tak można by streścić polityczne tło książki Aleksandra Grobickiego (wydanej po raz pierwszy w Rzymie pod tytułem "Towarzysz nr 103" i podpisanej pseudonimem Jacek Brzezina).

Powieść cieszyła się wielkim powodzeniem, drukowały ją po wojnie gazety polonijne w USA i w Kanadzie. Poza wątkiem sensacyjnym, który w książce wybija się na plan pierwszy, zwracają w niej uwagę liczne fragmenty eksponujące bliskowschodni koloryt lokalny, obyczaje, konflikty i religię tego rejonu świata.

Aleksandra Grobickiego, znanego czytelnikom z książek "Furie żywiołów morskich", "Nie tylko Trójkąt Bermudzki", "Skarby na dnie mórz", "Żołnierze Sikorskiego" i "Niezwykłe katastrofy", prezentujemy tym razem jako autora specjalizującego się w tematyce bliskowschodniej. Poza "Agentem numer 103" ukazały się w formie książkowej lub w czasopismach "Pani na pustynnych szlakach", "Wiatr z pustyni", "Babka szatana" i "Szabla Proroka".

[Alfa, 1991]