Dodany: 17.01.2013 15:23|Autor: dziama0

Jedyna prawda - wcale nie taka oczywista

Podręcznikowy przykład skandynawskiej prozy kryminalnej. Rozpoczyna się wyciem wiatru i śnieżną zawieją i już do końca pozostaje w klimatach północnej zmarzliny. Nie ma tu prostych postaci, każda z nich ma jakiś problem, część z nich wydaje się na pograniczu normalności. Główny bohater da się lubić, choć i jemu idzie w życiu pod górkę.

Wątek kryminalny powiązany z motywem radzenia sobie przez Szwecję z imigrantami, tym razem mamy do czynienia z muzułmanami. Z tradycją islamu związana jest policjantka prowadząca śledztwo i główny podejrzany. A ofiara to Mårten Lindgren, który kilka lat przed śmiercią malował obrazy przedstawiające proroka Mahometa pod postacią świni. Co za pomysł! No, w każdym razie wszystko wskazuje na to, że przyszło mu za to pseudoartystyczne szaleństwo zapłacić życiem.

Wydarzenia oglądamy oczami syna ofiary, policjantki i głównego podejrzanego - gorliwego wyznawcy Allaha. Pytań jest wiele - czasem odpowiedzi nie są takie oczywiste, jak się wydaje.

Z dużą przyjemnością czyta się tę powieść i poznaje jej zwariowanych bohaterów.

Użytkownik: Jabłonka 11.03.2013 00:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Podręcznikowy przykład sk... | dziama0
O radzeniu sobie przez Szwecję z emigrantami czytałam tu Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
Skandynawski kryminał czytałam tylko jeden, może warto spróbować kolejny :)