Dodany: 14.01.2013 17:50|Autor: Literadar

Hania Humorek

Okładka

Rec. Piotr Chojnacki
Ocena: 4,5 / 6

Hania Humorek słynie ze swych zmiennych nastrojów i ciętego języka. Ma też zbierackie hobby - kolekcjonuje plastry z opatrunkiem. Wojuje z młodszym bratem Smrodkiem, kumpluje się z Ryśkiem i nie przepada za Frankiem Perełką. Jest też duża szansa, że nie polubi nowego nauczyciela, który przejął jej klasę.

W ogóle perspektywa powrotu do szkoły po wakacjach wydaje się Hani mało kusząca. Nie dość, że zaczyna się trzecia klasa, to jeszcze trzeba będzie przeżyć widok koleżanek i kolegów w pamiątkowych koszulkach przywiezionych z różnych wakacyjnych wypraw. Hania Humorek nie ma się czym pochwalić, a to wystarczy, by wprawić ją w ponury nastrój. Zanim jednak eksploduje, nowy nauczyciel rzuca pomysł, który całkowicie opanowuje myśli i wyobraźnię dziewczynki: samodzielnie przygotowana wyklejanka pod tytułem „To ja”. Ileż to można w ten sposób opowiedzieć o sobie, swoich planach i marzeniach, upodobaniach, rodzinie i przyjaciołach. Hania zaczyna wymyślać koncepcję, ale nie idzie jej wcale łatwo, gdyż nazbyt często wszystko się przeciwko niej sprzysięga, psując jej, rzecz jasna, humorek.

Książka Megan McDonald, przeznaczona dla uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej, to zabawna historia o ich nieco zakręconej rówieśniczce, pełnej fantazji i najdziwniejszych pomysłów. Przysparzają jej one nieustannych kłopotów, a w połączeniu ze zmiennymi nastrojami dają wręcz wybuchową mieszankę. Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że nie zawsze Hania jest winna problemów: w końcu to nie ona nakarmiła swoją rosiczkę przesadnie dużą porcją mięsa, wzbudzając niezdrowe poruszenie w klasie.

Historia wiele zyskuje w interpretacji Julii Kamińskiej, która dodaje jej łobuzerskiego wdzięku. Czyta w dobrym tempie, nie przesadza z wczuwaniem się w postacie, słucha się tego wykonania z przyjemnością i nie nuży nawet przy kolejnym odtworzeniu. Bo znajomość z Hanią Humorek należy podtrzymywać dla własnego dobrego humoru.

Piotr Chojnacki jest autorem bloga Beznadziejnie zacofany w lekturze.