Dodany: 30.10.2007 12:07|Autor:

Książka: Noc z czwartku na niedzielę
Grzegorzewska Gaja
Notę wprowadził(a): mchpro

Julia Dobrowolska, prywatna detektywka, w pościgu za bezwzględnym mordercą z ekskluzywnego, nocnego klubu w Krakowie.

Po wydarzeniach opisanych w "Żniwiarzu" Julia rozpoczyna pracę telewizyjnego detektywa w programie prowadzonym przez dziennikarza śledczego Wiktora Bergena. Ma już jednak dość bycia śliczną cizią na użytek oglądalności. Postanawia odejść. I wtedy właśnie jej siostra zostaje uwikłana w zuchwałe morderstwo popełnione w modnym, przypominającym labirynt, krakowskim klubie. Julia, chcąc jej pomóc, musi nadal współpracować z Wiktorem, a także z pewnym policjantem, z którym los już kiedyś ją zetknął.

Kraków w "Nocy z czwartku na niedzielę" to nie jest miasto, które znamy z literatury. Grzegorzewska pokazuje świat nocnych klubów z Szewskiej, Floriańskiej i Grodzkiej. Świat tępych osiłków w dresach i skórach, i łatwych kobiet ze sztuczną opalenizną. Świat bogatych degeneratów i mrocznych renesansowych piwnic.

Kraków to miasto, gdzie noc jest dłuższa, niż ktokolwiek może przypuszczać.

[Wydawnictwo EMG, 2007]

Użytkownik: Kuba Grom 04.01.2011 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Julia Dobrowolska, prywat... | mchpro
Całkiem zgrabne połączenie motywów literatury sensacyjnej. Niemal klasyczne pulp fiction. Czyta się dobrze, postacie zapadają w pamięć (zwłaszcza wesolutki patolog Brzózko), jednak co do zakończenia, to mimo wszystko nadto wymyślne. Przy tych samych założeniach zdołałem wymyślić całkiem inne, również pasujące.