Dodany: 28.10.2007 21:32|Autor:

"Owoc żywota twego" jest przejmującą opowieścią o ludzkich losach, splecionych miłością i nienawiścią, wiernością i zdradą, ale i miłosierdziem i wybaczeniem. Bo tak naprawdę "nie ma ludzi złych, są tylko nieszczęśliwi", jak mówi jeden z bohaterów powieści. I takie jest właśnie jej przesłanie.

"Powieść »Owoc żywota twego« Ewy Ostrowskiej to saga o wiejskiej przemocy - tej realnej, przejawiającej się w biciu czy nawet zabijaniu, i tej symbolicznej, wyrażającej się w upokarzaniu, odtrącaniu czy pogardzie. (...) Poruszająca, a momentami przerażająca historia o poszukiwaniu uznania, o kobiecej drodze do społecznego znaczenia".
Przemysław Czapliński

"Gorzki to owoc, który podaje nam Ostrowska, ale boleśnie prawdziwy. To literatura surowej ziemi i gorącego mięsa. Porażające misterium ludzkiej zawiści, która tutaj traci swój uniwersalny charakter i staje się polskim znakiem rozpoznawczym. Ostrowska nie szczędzi nam prawdy o nas. Ułomności przez nią demaskowane są charakterystyczne nie tylko dla środowisk wiejskich".
Daniel Odija, autor powieści "Ulica" i "Tartak"

[Prószyński i S-ka, 2004]