Dodany: 27.12.2012 18:52|Autor:

Książka: Tove Jansson: Mama Muminków
Westin Boel
Notę wprowadził(a): Anna 46

Muminki to nie całkiem bajka...

Tove Janson, młoda, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur, wydała w 1945 roku pierwszą powieść o małych trollach, które bardzo spodobały się dorosłym, a dzieci je pokochały.

Stworzyła Dolinę Muminków – szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów – pełną ciepła, przyjaźni i koloru.

Wymarzyła sobie cudowny świat, do niego weszła i w nim się spełniła. Jako malarka, pisarka i kobieta, która nad życie pokochała inną wyjątkową kobietę, Tooti.

Intymne dzienniki z niemal całego życia, tysiące listów i szpargałów, ale przede wszystkim wieloletnia zażyłość z Tove pozwoliły Boel Westin, profesorce ze Sztokholmu, napisać fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.

[Wydawnictwo Marginesy, 2012]

Użytkownik: porcelanka 19.01.2014 14:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Muminki to nie całkiem ba... | Anna 46
W „Mamie Muminków” chyba więcej jest Tove – malarki niż Tove – pisarki. Całość jest interesująca i nie brakuje różnych ciekawostek, chociaż trochę nużyły mnie opisy technik malarskich. Druga połowa biografii była dla mnie zdecydowanie bardziej fascynująca – porusza etap życia Tove Jansson w którym więcej czasu poświęcała literaturze niż malarstwu. Na pewno warto poznać genezę Muminków i czytać chociażby tygodniami po trochu.