Dodany: 11.12.2012 22:27|Autor:

Muriel Villanueva Perarnau urodziła sie w Walencji w 1976 roku. Studiowała Teorię Literatury i Literaturę Porównawczą na Uniwersytecie w Barcelonie oraz Wychowanie Muzyczne na Uniwersytecie w Walencji. Obecnie pracuje w Szkole Twórczego Pisania (Escola d'Escriptura) w Ateneu Barcelonès, prowadząc zajęcia z pisania prozy, powieściopisarstwa i opowiadania. Oprócz książki "Mam dwie matki" (2006), wydanej po katalońsku, hiszpańsku, portugalsku i koreańsku, opublikowała również powieści w języku katalońskim: "Ja gram, a ty tańczysz" (Nagroda Montflorit 2009), "Baracoa" (2010) i "Kociarnia" (Nagroda J.M. Casero 2011) Jest autorką tomiku poezji "Wiersze bez kropki" (Nagroda Les Talúries 2011).

Książka skierowana jest do dzieci wychowywanych przez rodziców tej samej płci. Mają one prawo do spokojnego dorastania, akceptacji, do rozmawiania o swojej rodzinie w nieskrępowany sposób – bez konieczności opowiadania zmyślonych historii oraz przeżywania całej sytuacji w odosobnieniu.

Książka skierowana jest również do przyszłych ojców i matek, którzy często, decydując się na wychowywanie dzieci, obawiają się, że wprowadzają w ich życie zamęt. Czują się winni, że obarczają je własnymi uwarunkowaniami seksualnymi. Ich obawy są bezpodstawne.

"Tym, którzy mówią, żeby pomyśleć o dzieciach w przyszłości, odpowiem: dajcie im prawo, które je ochroni. I powiem więcej: zmieńcie prawo, które je depcze, ignoruje, uciska i izoluje. Te dzieci są. One naprawdę istnieją. Dajcie im godność. Nie odmawiajcie im jej. Nigdy więcej.
Jedna rzecz zawsze była dla mnie jasna: orientacja seksualna osoby, która zdecydowała się wydać mnie na świat nigdy nie uczyniła ze mnie dziwaczki. Za to inne czynniki, takie jak Kościół, prawo, społeczne wykluczenie – owszem. Sprawiały, że czułam się źle i że jakaś część mnie była zawsze schowana, nieopowiedziana, brudna".

(fragment książki)

[AdPublik, 2012]