Dodany: 12.10.2007 18:43|Autor:

Książka: Rury
Keret Etgar
Notę wprowadził(a): jelonka

Kobieta, przyklejona stopami do sufitu; agent Mosadu, który łapie sam siebie; dziewczyna niezdolna do wyznania miłości; anioły grające ze sobą w kulki; tytułowe rury – prawdziwy miszmasz - oto obrazki z opowiadań pisarza. Rury to debiutancki zbiór opowiadań Kereta, izraelskiego pisarza uznawanego za mistrza krótkiej formy. Autor w genialny sposób ukazuje galerię ludzkich charakterów, a ich historie, opisane żywym językiem, zdumiewają autentycznością. Pozorna banalność graniczy tu z niezwykłością, zaś spoiwem łączącym poszczególne elementy jest charakterystyczna dla Kereta „obrazowość”, bliska stylistyce komiksu, współczesny język, ironia oraz przechodząca w absurd groteska. Znakiem rozpoznawczym zbioru jest także swoista przewrotność jego twórcy. Bo autor "Rur", jak rzadko który pisarz współczesny, potrafi zaskakiwać. W tym celu kieruje się zasadą minimalizmu – czasem starczają mu zaledwie dwie strony papieru, w których zamyka się jego opowieść. Lektura "Rur" bawi, drażni i intryguje.

To, że koncentruję się na nierozstrzygalnych moralnych dylematach, a nie na realistycznych historiach z jasnym przesłaniem, wynika – w sposób paradoksalny – z tego, że według mnie świat potrzebuje fundamentalnej zmiany.
Etgar Keret

Keret nie mówi niczego wprost. Nie mówi nigdy: „Żyjemy w Matriksie".
Sławomir Sierakowski, Dziennik

Izraelski pisarz jest bez wątpienia mistrzem suspensu i świetnym konstruktorem, a wiele opowieści na długo zapada w pamięć.
Exklusiv

To opowiastki krótkie, ledwie na parę kartek, dowcipne, przewrotne, niekiedy słodkie jak romans lub zapętlone jak kryminały.
Paweł Smoleński, Gazeta Wyborcza

[W.A.B., 2007]