Dodany: 30.11.2012 14:01|Autor:

Książka: Helikopter w ogniu
Bowden Mark
Notę wprowadził(a): agnesines

Kanwa filmu Ridleya Scotta i międzynarodowy bestseller końca XX wieku, którego polskie wydanie ukazuje się po raz pierwszy prawie 20 lat po wydarzeniach w Mogadiszu.

Próba ujęcia adiutantów somalijskiego watażki zakończona strąceniem 2 helikopterów i śmiercią 18 amerykańskich żołnierzy nie jest luźnym rozważaniem nad sensem amerykańskiej interwencji, ale trzymającą w napięciu niemalże stenograficzną relacją z pola bitwy. Książka Marka Bowdena przypomina dokładnie ułożoną grę strategiczną, w której pionkami są elitarne oddziały rangersów i Delta Force, grę rozsypującą się na naszych oczach jak kostki domina. Nieprzypadkowo Bitwa o Mogadiszu, jak nazwały operację wojskową media, stanowi klasyczne studium przypadku jak wszystko, co miało pójść dobrze, poszło całkowicie źle.

"Przejmujący zapis dramatu stu kilkudziesięciu Amerykanów i tysięcy Somalijczyków, po którym świat porzucił Somalię. I nie chce tam wrócić".
Jędrzej Winiecki, "Polityka"

"Gorzka opowieść o tym, jak pycha przemienia najlepsze zamiary w ich przeciwieństwo".
Wojciech Jagielski, "Gazeta Wyborcza"

"Natężenie akcji wystarczy na obdzielenie kilku filmów".
Wojciech Lorenz, "Rzeczpospolita"

"Prawdziwa i realistyczna".
Rafał Stańczyk, TVP

"Bowden wykonał kawał świetnej roboty".
Bertold Kittel, TVN

"Precyzyjny opis brutalności współczesnej wojny, od którego cierpnie skóra".
Andrzej Chojnowski, "CKM"

"Dzieło na miarę »Plutonu«".
Artur Górski, "Focus Śledczy"

"Książka niezwykła. Powinien przeczytać ją każdy, kogo interesuje otaczający świat zbudowany TAK, że gdy kończy się jeden konflikt zbrojny, zaraz zaczyna się kolejny lub kilka toczy się równolegle".
Sławomir Petelicki, twórca i dwukrotny dowódca Jednostki Wojskowej GROM

[Wydawnictwo Mayfly, 2011]

Użytkownik: reniferze 24.08.2015 13:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Kanwa filmu Ridleya Scott... | agnesines
Łopatologiczna gloryfikacja "dzielnych amerykańskich chłopców". Nie wiem, jak wiele trzeba mieć samozaparcia (lub uwielbienia dla USA), żeby przebrnąć do końca przez ten twór.