Dodany: 24.11.2012 18:18|Autor: agnesines

Uśmiechnięci pisarze ...

... czyli Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Od 1968 r., w pierwszy dzień wiosny i ostatni dzień lata, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznaje swój zaszczytny tytuł osobie dorosłej, która w szczególny sposób zwróciła swą uwagę na sprawy dzieci, sprawiła, że świat dziecięcy stał lepszy i weselszy.

Wśród wielu znamienitych osób, które musiały wypić sok z cytrynki są m. in. działacze społeczni, lekarze, sportowcy, politycy, hierarchowie kościelni oraz osoby z kręgu szeroko pojętej kultury (reżyserzy, aktorzy, dziennikarze, muzycy i literaci).

W licznym gronie - 953 wszystkich wyróżnionych osób - pojawili się:

Butenko Bohdan (2012)* - rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek o Gapiszonie, Kwapiszonie, Guciu i Cezarze.
Centkiewicz Alina (Centkiewiczowa Alina) (1970) – wraz z mężem autorka książek podróżniczych, głównie o tematyce polarnej.
Centkiewicz Czesław Jacek (1970) – twórca „Anaruka”, „Białej foki”.
Chmielewski Henryk Jerzy (pseud. Papcio Chmiel) (1973) – dziesiątki komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku.
Domagalik Janusz (1977) – „Pięć przygód detektywa Konopki”, „Koniec wakacji”, „Banda Rudego”.
Chotomska Wanda (1969) - autorka wierszy i opowiadań dla dzieci - „Dzieci Pana Astronoma”, „Pięciopsiaczki”, „Abecadło warszawskie”, „Abecadło krakowskie” i inne.
Conti Irena (właśc. Conti Di Mauro Irena) (2007) – poetka i tłumaczka literatury włoskiej.
Čtvrtek Václav (właśc. Cafourek Václav) - niezapomniane bajkowe postaci: Rumcajs, Cypisek, Hanka, Żwirek i Muchomorek, Makowa panienka - ech łza się w oku kręci...
Cygan Jacek (2013) - autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy; któż nie słyszał piosenek „Dumka na dwa serca”, „Jaka róża, taki cierń”, „Wypijmy za błędy”...
Barto Agnija – rosyjska poetka dziecięca.
Broszkiewicz Jerzy (1971) – prozaik, dramatopisarz, eseista, autor powieści dla młodzieży: „Wielka, większa, największa”, „Długi, deszczowy tydzień”.
Falski Marian - jego kultowe dzieło - „Elementarz” - ciągle jest chętnie kupowane i czytane!
Fiedler Arkady (1969) – pisarz i wielki podróżnik („Wyspa Robinsona”, „Orinoko”, Ryby śpiewają w Ukajali”). To jego nazwiskiem sygnowana jest nagroda dla literatów – podróżników (patrz: Książki podróżnicze - Nagrody Bursztynowego Motyla im. A. Fiedlera).
Gellner Dorota (2005) – autorka książek dla dzieci, słuchowisk radiowych i bajek muzycznych, tekstów piosenek.
Grabowski Andrzej (ur. 1947; pseud. Vern John) - poeta, prozaik, autor utworów dla dzieci oraz tłumacz literatury anglosaskiej.
Isakowicz-Zaleski Tadeusz (1997) – duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, poeta („Morze Czerwone”, „Świętych obcowanie”); współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta.
Jansson Tove (1976) – fińska pisarka szwedzkojęzyczna, czy jest ktoś, kto nie słyszał o „Muminkach”?
Januszewska Hanna – i po prostu „Pyza na polskich dróżkach”. :-)
Jurgielewiczowa Irena – autorka powieści dla młodzieży: „Ten obcy”, „Inna”.
Kaczyński Bogusław (1995) - dziennikarz, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, wielki animator kultury - „Dzikie Orchidee”, „Koń na biegunach”, „Wielka sława to żart”.
Kern Ludwik Jerzy (1972) - poeta, pisarz dla dzieci („Ferdynand Wspaniały”, „Proszę słona”), satyryk („Litery cztery”), twórca piosenek („Wojna domowa”, „Nie bądź taki szybki Bill, „Cicha woda”).
Kobyliński Szymon (1970) – historyk, grafik (ilustracje m.in. do „Pana Tadeusza”, „Trylogii”, „Bajek robotów”) , satyryk, prekursor polskiego komiksu.
Konopiński Lech (2004) – poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci – „Co skacze i lata po drzewach i kwiatach”, „Co pełza i hasa po polach i lasach”.
Kownacka Maria (1970) – poetka, tłumaczka z języka rosyjskiego; „Plastusiowy pamiętnik”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Kukuryku na ręczniku”.
Królikowski Łucjan Zbigniew (2012) - duszpasterz i działacz społeczny, autor „Skradzionego dzieciństwa”.
Kulmowa Joanna (2000) – poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży – „Stacja Nigdy w życiu”, „Bajki skrzydlate, „Wio, Leokadio” (jedna z najlepszych książek dla dzieci polecanych przez UNESCO, obok książek E. Kästnera, A. Lindgren.)
Lengren Zbigniew – grafik, rysownik, karykaturzysta; kto miał szczęście czytać stary „Przekrój” ten wie, kto to prof. Filutek i jego pies Filuś (nie mylić z Fafikiem, psem Mariana Eilego;)).
Leżeński Cezary (1979) – pisarz, dziennikarz, autor książek dla dzieci i młodzieży (wojenne przygody kilkunastoletnich bohaterów w cyklu „Janek i Marek”).
Lindgren Astrid (1978) – „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi”, Lotta”, „Detektyw Blomkvist”... :-)
Machowiak Stanisław Leon (2000) - autor wierszy dla dzieci i młodzieży - publikował w „Świerszczyku”, „Promyczku” i „Misiu” (liczne tłumaczenia na język niemiecki, włoski, francuski, czeski); wydał prozą „Listy bez odpowiedzi”.
Michałkow Siergiej - rosyjski poeta i bajkopisarz.
Miklaszewski Gwidon (1985) - polski rysownik-humorysta, autor ilustracji książkowych (m. in. H. Ożogowskiej, M. Samozwaniec), książeczki dla dzieci „Jak skrzaty dla Andrzejka hulajnogę robiły...”, filmów animowanych, reklam.
Musierowicz Małgorzata (1994) - w 2008 roku odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (że jest twórczynią „Jeżycjady” i wielu innych wspaniałych książek, chyba nie muszę pisać).
Okoń Longin Jan (1977) – autor przygodowych powieści młodzieżowych, m. in. „Trylogii indiańskiej".
Ożogowska Hanna (1974) – polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej; „Tajemnica zielonej pieczęci”, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, „Ucho od śledzia” (wpisane na Listę Honorową IBBY).
Pagaczewski Stanisław (1978) – Mamma mia! Trylogia o przygodach Baltazara Gąbki – cudo!
Papuzińska Joanna (2005) – autorka bajek i wierszy dla dzieci – „Nasza mama czarodziejka”, „Chwilki dla Emilki”, „Śpiące wierszyki”.
Porazińska Janina (pseud. Ziomkówna Barbara) (1969) – poetka, prozaiczka, tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej, autorka legend, baśni; napisała m. in. „Kto mi dał skrzydła”, „Dwie Dorotki”, „Pamiętnik Czarnego Noska”.
Przymanowski Janusz – autor „Czterech pancernych i psa”.
Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert) (2002) – angielska pisarka, autorka serii o Harrym Potterze.
Szklarski Alfred (pseud. Bronowski Alfred lub Garland Fred lub Gruda Aleksander) (1971) – autor znakomitej serii przygodowej o Tomku Wilmowskim (wraz z żoną Krystyną napisał też trylogię indiańską „Złoto Gór Czarnych”).
Twardowski Jan (1996) – ksiądz Jan od Biedronki, poeta – „Znaki ufności”, „Który stwarzasz jagody”, „Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego”.
Wachowicz Barbara (1995) – pisarka, autorka biografii wielkich Polaków: „Malwy na lawendach”, „Marie jego życia”, „Wigilie polskie. Adam Mickiewicz”.
Wojtyszko Maciej (2009) – reżyser teatralny, filmowy, autor „Bromby”, „Tajemnicy szyfru Marabuta”, „Sagi rodu Klaptunów”.
Żukrowski Wojciech (1974) – prozaik, poeta, reportażysta, eseista, krytyk literacki. „Kamienne tablice”, „Plaża nad Styksem”, „Piórkiem flaminga czyli opowiadania przewrotne”, „Porwanie w Tiutiurlistanie”, „Lotna”.
Rok 2014??

* w nawiasie podaję rok nadania Orderu Kawalera Uśmiechu.

Zobacz też: Kawalerowie Orderu Uśmiechu (Belerski Tadeusz)
Ostatnia aktualizacja 26.05.2014

Użytkownik: carmaniola 26.11.2012 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: ... czyli Kawalerowie Ord... | agnesines
Fantastyczne! Cieszę się, że sporządziłaś tę czytatkę, bo aż łezka w oku się kręci na widok tylu niezapomnianych nazwisk z lat dziecięctwa. :-)
Użytkownik: agnesines 29.11.2012 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Fantastyczne! Cieszę się,... | carmaniola
To proponuję Ci również, żebyś zajrzała na blog "To dla pamięci": http://jarmila09.wordpress.com/ - to dopiero śliczności. Lojalnie ostrzegam, wciąga! Znajdziesz tu nie tylko fragmenty starych książek dla dzieci, ale również piękne ilustracje, pocztówki, zdjęcia (ech i reprodukcje Szancera).
Użytkownik: carmaniola 29.11.2012 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: To proponuję Ci również, ... | agnesines
Chętnie zajrzę, dziękuję. Tych dziecięcych książek - starych, stareńkich mam jeszcze spory stosik własnych - przeżyły dzieci i doczekają się uśmiechu wnuków zapewne - nie mam serca by je wyrzucić, chociaż sporo z nich jest zaczytanych na śmierć. ;-)